Petr PEŇÁZ, Ilja RAJDOVÁ, Alexandr ZVONEK, Masarykova univerzita: Signon - kurzy angličtiny online pro neslyšící evropské začátečníky a pokročilé

23.07.2014 15:27

Příspěvek si klade za cíl představit online kurz angličtiny pro neslyšící začátečníky SignOnOne, který vznikl v roce 2010 jako výstup mezinárodního projektu. Tento kurz využívá bilingvální přístup k výce jazyka, což v kontextu jazykové výuky neslyšících znamená, že překlad textů a veškerý výklad gramatiky existuje pouze v národních znakových jazycích partnerských zemí a neopírá se tedy o znalost žádného dalšího mluveného jazyka. V úvodní části příspěvku jsou shrnuta teoretická východiska, která vedla ke vzniku kurzu v dané podobě, hlavní část se pak zaměřuje na popis fungování jednotlivých částí kurzu.

Znalost některého z cizích jazyků, které jsou základními komunikačními prostředky v dnešní, stále více se globalizující společnosti, je základním předpokladem úspěchu na trhu práce, ale i v běžném životě moderního člověka. Jedním z takových jazyků je právě angličtina, která v dnešní době slouží jako „lingua franca“ pro řadu oblastí lidského života, funkční znalost tohoto jazyka je nezbytná například pro cestování, výpočetní techniku, online komunikaci. Tuto skutečnost si samozřejmě uvědomují i učitelé na školách pro neslyšící i neslyšící sami.

Celý příspěvek v PDF je v příloze.

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.