Patří sociální sítě do sociální práce?

I na to odpovídá letní dvojčíslo časopisu Sociální služby.

Otázku, zda patří sociální sítě do sociální práce, si položil v hlavním článku letního dvojčísla Michal Matula. Otázka je to samozřejmě logická. Ať se tomu bráníme, nebo ne, technologický pokrok se promítá i do sociálních služeb a života jejich klientů. Pokud tak chceme pružně reagovat na veškeré změny, které současná doba přináší, využívání moderních technologií se v naší práci nevyhneme.

Na nejvyužívanější sociální síti – Facebooku – bylo v České republice v roce 2016 zaregistrováno neuvěřitelných 4,7 miliónu účtů. V článku se dočtete, jak si se „vstupem“ do sociální sítě jako zástupce sociální služby co nejlépe poradit, a k čemu je to vlastně dobré. Jak autor poznamenává, „žijeme ve světě, ve kterém fenomén virtualizace zasahuje více či méně nápadně každého z nás.“ Tedy i klienty sociálních služeb.

V červnovém dvojčísle najdete i článek Lucie Pohlové o diabeticích v sociální službě. Ve věku nad 70 let postihuje totiž diabetes až 20 % osob, přičemž dalších 20 % trpí porušenou glukózovou tolerancí. Základní povědomí o problematice by tedy měly mít nejen zdravotní sestry v sociálních službách.

Letní číslo ale obsahuje i spoustu dalších článků a informací, např. o opatrovnictví v sociálních službách, monitoringu NZDM, článek o sociální službě ženám, které mají v péči nezaopatřené děti a ocitly se v tíživé životní situaci spojené se ztrátou bydlení či o tom, kde brát nápady na aktivizaci uživatelů sociálních služeb.

Nechybí ani metodické kapitoly z kvality, dobrá praxe, právní poradna, anketa či článek Kanceláře veřejného ochránce práv. A ani to není zdaleka vše. Zkrátka a jednoduše, letní číslo je nabité informacemi.

Veronika Hotová

Klíčová slova: