Paliativní péče si žádá účelnou spolupráci

Přednáška 23. dubna v Praze přinese pohled zdravotní sestry, manažerky v oblasti mobilní hospicové péče a lékaře na témata leadership, prosazování změn a spolupráce v týmu i napříč organizacemi.

Nadační fond Avast ve spolupráci s Centrem paliativní péče uvádí další přednášku z cyklu Medicína a smrt na téma hranic moderní medicíny. Cílem je odborné i laické veřejnosti ukázat, co může dnešní zdravotnictví nabídnout lidem se závažnou, život ohrožující nemocí. 

Představí se Alexandra Trochtová, projektová manažerka zastřešující organizace Fóra mobilních hospiců, Martina Klejnová, zdravotní sestra v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze, a hematolog a paliatr MUDr. Jindřich Polívka. Všichni tři paliativní inovátoři jsou stipendisty programu Avast Foundation Palliative Care Scholarship zaměřeného na rozvojové projekty v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné pacienty.

„Hlavním protivníkem našich pacientů je čas, který na konci života získává úplně jiný rozměr. Jeho smysluplné naplnění a spolupráce s rodinou pacienta je také prací paliativního týmu,“ vysvětluje Martina Klejnová, která pracuje jako zdravotní sestra v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze už 14 let a za tuto dobu měla možnost pozorovat velké pokroky v léčbě akutních leukémii i rozvoj práce paliativního týmu.

„Jsem vděčná za to, že mohu být uplynulé tři roky součástí týmu, který nabízí novou úroveň komunikace, přístup k pacientovi a jeho rodině, ale také multidisciplinární spolupráci. Péče o pacienta s akutní leukémií na konci jeho života přináší mnohá specifika. Předchozí tři roky mě naučily velkému respektu vůči rozhodnutím pacienta, názorům kolegů, vůči životu samotnému. Díky stipendiu jsem měla možnost pochopit své vnitřní konflikty, ale také zjistit, jak pomoct našim pacientům lépe zvládat těžké situace, které léčba přináší. Jak mluvit jasněji a naslouchat lépe,“ uzavírá.

Alexandra Trochtová, projektová manažerka zastřešující organizace Fóra mobilních hospiců, se ve své přednášce zaměří na tři oblasti. Na to, jak se buduje zastřešující organizace od nuly; na aktuální problémy a radosti v mobilní paliativní péči; a na cestu od diplomacie a práva k umírání, na níž se vydala i s pomocí stipendijního programu Nadačního fondu Avast.

„Stipendium mi dalo příležitost přejít z role profesionála v diplomacii a právu na dráhu profesionála v paliativní péči a zároveň šanci vybudovat odbornou, udržitelnou a funkční organizaci, která rozvíjí mobilní hospice. Dělá mi velkou radost být u toho, jak se mobilní specializovaná paliativní péče stává součástí zdravotního systému. Stát se poskytovateli mobilní specializované paliativní péče je pro hospice cesta náročná, ale velmi smysluplná. A proto jsme založili Fórum mobilních hospiců, abychom našim členům na této cestě pomáhali," doplňuje Alexandra Trochtová.

MUDr. Jindřich Polívka působí jako atestovaný hematolog v původní odbornosti na 1. interní klinice – klinice hematologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Paliativní péči se věnuje více než deset let. Od roku 2015 pracuje v organizaci TŘI o.p.s jako vedoucí lékař a paliativní specialista Hospice Dobrého pastýře v Čerčanech.

„Ve stipendijním projektu se zdokonaluji v manažerských dovednostech v oblasti leadershipu, které rozvíjím prostřednictvím studijního programu zaměřeného právě na pokročilý management ve zdravotnictví. Komplexní pohled do systému zdravotní péče mě přivedl k důležité a v České republice dosud nedefinované oblasti hodnocení kvality hospicové péče,“ upřesňuje.

Studijní program Master of Healthcare Administration je zaměřený na praktické stránky managementu ve zdravotnictví, jednou z hlavních náplní je osvojit si umění efektivního řízení jednotlivců i týmů a schopnost dobře a přesvědčivě prezentovat a prosazovat změny. 

Přednáška se uskuteční v úterý 23. dubna od 17 hodin v Galerii kavárny Louvre v Praze. Po přednášce následuje prostor pro dotazy a neformální setkání všech účastníků. Akce je určena pro zájemce z řad odborné i laické veřejnosti, vstup je zdarma a registrace není třeba. Vzhledem k omezené kapacitě dostanou přednost dříve příchozí. Podrobnosti jsou zveřejněny na Facebooku Nadačního fondu Avast.

V průběhu devíti večerů se postupně představuje všech 21 stipendistů prvního ročníku dvouletého stipendia Avast Foundation Palliative Care Scholarship. Jde o lékaře, zdravotní sestry, sociální pracovníky a další profesionály z celé České republiky, kteří díky podpoře Nadačního fondu Avast realizují rozvojové projekty paliativní péče v nemocnicích, hospicích, domovech pro seniory i dalších zařízeních, ale i v rámci zdravotního systému jako takového.

Celkem obdrželi prostředky ve výši více než 16 milionů korun, které mimo jiné čerpají na studijní pobyty, stáže ve zdravotnických zařízeních a institucích v zahraničí, další vzdělávací akce, ale i kurzy osobního rozvoje včetně manažerských a prezentačních dovedností, či marketingu.

Irena Setikovská

Klíčová slova: