Ostravské týdny pro duševní zdraví

V prostorách Porubského zámku se 6. až 8. září uskuteční již IV. ročník festivalu s názvem „CRAZY FEST“.

Paní Hana vystudovala ekonomii, slečna Helena matematiku, pan Jaroslav chemii, paní Dagmar pedagogiku a pan Jan umění. Tyto lidi nespojují vysokoškolské diplomy, nýbrž stejná nemoc – schizofrenie, která jim změnila životy.

Kolik zmařených nadějí a marných očekávání? Paní Věra svůj život s nemocí popisuje takto: „Třicet let, den po dni bojuji svůj boj o obyčejný život. Nechci žít za zdmi léčebny, ale tady, mezi vámi. Snažím se uživit, protože můj invalidní důchod, i přestože mám vysokoškolské vzdělání, je velmi nízký. Nemoc mi vzala úplně všechno: práci, manžela, blízké i přátele. Ani z krásného domu, ve kterém jsme bydleli, nezbylo nic. Blízcí nás opustili, politici přehlížejí a masmédia ubližují. Jak tedy máme žít?“

Jako hozená rukavice vyznívají tato slova. Jak mají žít lidé s tak vážným duševním onemocněním ve společnosti, kde schizofrenie vzbuzuje strach a odsouzení? Přestože žijeme na prahu třetího tisíciletí, duševní nemoc je stále stigmatizována. Nevypravujeme již Lodě bláznů, ale uvnitř mnohých středověk stále přetrvává.

Psychiatrické stigma se netýká pouze nemocných, ale také těch, kdo s těmito lidmi pracují, ať už se jedná o lékaře, sociální pracovníky anebo ostatní pomáhající profese. Způsobuje nerovnoměrné rozdělování investic a finančních prostředků, a tím snižuje kvalitu péče poskytované lidem s psychiatrickou diagnózou. Zhoršuje jejich uplatnění na trhu práce, postavení ve společnosti a negativně ovlivňuje kvalitu života.

Naše kampaň bojuje proti stigmatizaci a marginalizaci lidí s duševním onemocněním. Naší snahou je říkat a ukazovat pravdu o lidech, které bolí duše. Chcete-li se dozvědět o těchto lidech, ale také i o nás, kdo těmto lidem pomáhá, přijďte na některou akci pořádanou u příležitosti celorepublikové kampaně Týdny pro duševní zdraví.

V rámci destigmatizační kampaně Ostravské týdny pro duševní zdraví jsme připravili pro veřejnost v prostorách Porubského zámku již IV. ročník festivalu s názvem „CRAZY FEST “ který se uskuteční ve dnech 6. až 8. září 2017.

Informace o akcích kampaně naleznete na webových stránkách www.kpostrava.cz a www.menssana.cz a na přiloženém plakátku.

Pomozte nám udělat svět lepším!

 

Jaroslava Saidlová,                        

Soubor: 
Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.