Onkologická prevence v komunitní péči

04.02.2014 16:25

V posledních letech se klade stále větší důraz na primární prevenci. Důvodem je stále vysoký výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění u české populace. Nádorové onemocnění je v ČR druhou nejčastější příčinou smrti. Úmrtnost na tuto skupinu chorob je u obou pohlaví v ČR nejvyšší ze všech zemí západní Evropy. Stále se nedaří docílit postupného snižování jejich výskytu.

U žen je nejčastěji diagnostikovaným nádorem zhoubný nádor prsu. Každý rok je v ČR diagnostikováno 5 500 nových onemocnění. Tento druh nádoru tvoří 17 % ze všech nově diagnostikovaných zhoubných nádorů v České republice. Na následky zemře téměř polovina žen. Ve věkové kategorii žen 20-54 stojí karcinom prsu na prvním místě mezi příčinami úmrtí. Nejčastější onkologickou diagnózou u českých mužů je kolorektální karcinom. Ročně je diagnostikováno v klinickém stádiu III. nebo vyšším kolem 8 000 pacientů.
Je všeobecně známo, že pro dobrou prognózu onkologického onemocnění je včasný záchyt klíčovým faktorem. Trend v podílu odhalení časných stádií je dlouhodobě rostoucí.
U karcinomu prsu dosáhl v posledních letech až 70-73 %. Důvodem je pravděpodobně poměrně důsledně uplatňovaný screening. Horší situace je ve včasném odhalování nádorů tlustého střeva. V řadě případů pacienti přicházejí k lékaři již ve III. stádiu. Výše popsaná situace nás vedla k myšlence motivace sester k většímu aktivnímu zapojení do primární, sekundární i terciální prevence.
Cílovou skupinou se nám jevila nejvíce vhodná oblast komunitní péče. V tomto oboru se mnohem více uplatní samostatná role sestry. V České republice jsou za komunitní sestry považovány sestry v domácí péči, u primárních lékařů a lékařů specialistů. To znamená ty sestry, které působí přímo v terénu nebo jako první článek v systému zdravotní péče. Znají sociální prostředí klienta, jeho životní styl i životní styl jeho rodiny.
Mohou mnohem lépe než lékař u klienta včas odhalit rizikové faktory ve všech oblastech života a být nápomocny při jeho cíleném zapojení do screeningových preventivních programů.
Z těchto důvodů jsme se rozhodli podpořit aktivnější zapojení sester do cílené prevence nejčastěji se vyskytujících onkologických onemocnění, tj. nádorů prsu a tlustého střeva. Domníváme se, že je možné dosáhnout jejich vyššího záchytu ve včasných stádiích. Pro náš záměr jsme získali finance od nezávislé americké charitativní organizace BristolMyers Squibb Faundation, která svoje aktivity směřuje do oblasti střední a východní Evropy.
Hlavním cílem projektu bylo umožnit sestrám aktivnější zapojení do cílené onkologické prevence. Tento cíl jsme se rozhodli naplnit vytvořením inovativního modulového vzdělávacího programu pro komunitní sestry s názvem "Onkologická prevence v komunitní péči". Zmiňovaná inovace a přidaná hodnota vzdělávacího programu spočívala ve způsobu učení a vedení teoretické i praktické části vzdělávání. Pilotní vzdělávací program obsahoval tři moduly, z nichž každý byl zaměřen na určitou oblast primární, sekundární i terciální prevence. První a druhý modul, který proběhl již loňského roku (2011) byl zaměřen na primární a sekundární prevenci. Odbornými lektory byli převážně lékaři a sestry z Masarykova onkologického ústavu. Třetí modul konaný letos v březnu 2012 byl pojat více alternativně. Byl zaměřen na péči o pacienta ve vlastním sociálním prostředí. Pro spolupráci jsme získali neziskové nevládní organizace, které sdružují pacienty s onkologickým onemocněním střeva a prsu.
Oslovili jsme dva brněnské kluby stomiků. Tyto kluby jsou součástí zastřešující organizace "České ILCO". Dále jsme navázali spolupráci se sdružením MammaHELP, jehož členy jsou pacientky po prodělaném onkologickém onemocnění prsu. Výukové metody ve třetím modulu byly více komunikativní. Zařadili jsme do něj několik diskusí s pacienty po prodělaném onkologickém onemocnění prsu a střev. Dvou setkání byli účastni pacienti z klubu stomiků, dále stomická sestra a lékař. Proběhlo setkání s pacientkami ze sdružení MammaHELP, které se uskutečnilo přímo v prostorách brněnského sdružení.
Účastnily se jej členky sdružení, které pracují v roli laických terapeutů. Pro všechny účastníky vzdělávání byla tato setkání velmi zajímavá a poučná. Rozvinula se zde živá diskuse a je plánováno s těmito setkáními dále pokračovat. Sestry projevily například zájem zúčastnit se poradenské činnosti poskytované ženám po operaci prsu přímo v prostorách sdružení. Ve vzdělávání jsme chtěli využít informační technologie, proto jsme vytvořili e-learningovou aplikaci jako podpůrnou vzdělávací formu a zařadili do projektových aktivit také školení tutorů. Tutoři hrají roli průvodců studiem, komunikují se studenty přes e-learningový systém a motivují je v době, kdy studenti plní vzdělávací povinnosti doma. Součástí praktické části vzdělávacího programu byla organizace a účast na dvou propagačních a sportovních akcích.
Cílem akcí byla propagace zdravého životního stylu.
Součástí byl pochod s holemi nordic walking po asi 8-10 km dlouhé trase, která vedla přírodními krásami okolí Brna. Účastnice vzdělávacího programu se do těchto akcí aktivně zapojily. Měřily dobrovolníkům krevní tlak a složení těla na speciálním přístroji InBody, který byl zakoupen z prostředků projektu. Realizací pilotního vzdělávacího programu jsme se přesvědčili, že sestry mají velký zájem o vzdělávání a jsou ochotny věnovat svému studiu čas i ze svého osobního volna.
Přesvědčili jsme se také o tom, že je potřebné navazovat užší spolupráci zdravotníků s pacientskými organizacemi. Tato spolupráce může přinést mnoho pozitivního pro obě strany. Zdravotníci se učí naslouchat svým pacientům a vidět problémy z jejich perspektivy a pacienti se mohou dozvědět více informací o prevenci, léčbě a ošetřování. Jde o propojení vzájemné edukace sestra-pacient, pacientsestra.
V následujících letech hodláme se vzděláváním v oblasti aktivní prevence nádorových onemocnění pokračovat s tím rozdílem, že program bude určen pro všechny sestry a porodní asistentky, které budou mít zájem získat nové vědomosti a dovednost v oblasti prevence onkologických onemocnění.

Foto:

O autorovi: Mgr. Marie Marková, PhD. Koordinátorka projektu Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů markova@nconzo.cz

Klíčová slova: