Odstraňujeme komunikační bariéry

Vzdělávací seminář Plzeňské unie neslyšících absolvovalo bezmála 1200 žáků a studentů v Plzeňském kraji. 

Již od vzniku Plzeňské unie neslyšících v roce 1998 má tato nezisková hlavní poslání, kterým je ODSTRAŇOVÁNÍ KOMUNIKAČNÍCH BARIÉR mezi světem slyšících a neslyšících osob.

Plzeňská unie neslyšících svého poslání chtěla a chce dosáhnout mimo jiné i seznamováním veřejnosti s problematikou sluchového postižení v rámci školy znakového jazyka, pořádáním besed ve své kavárně a vzdělávacích seminářů ve školách či na úřadech.

Na podzim loňského roku odstartoval pilotní projekt, v jehož rámci začala Plzeňská unie neslyšících představovat problematiku sluchového postižení v novém modernějším kabátě. Projekt byl testován se skupinou sociálních pracovníků, kteří si vzdělávací seminář pochvalovali.

Do škol v Plzeňském kraji tak od té doby dochází vždy slyšící a neslyšící lektorka a interaktivní formou seznamují žáky základních a studenty středních, vyšších odborných i vysokých škol s tím, kdo jsou vlastně osoby se sluchovým postižením a jak s nimi komunikovat.

Účastníci vzdělávacích seminářů často přijdou do kontaktu s neslyšící osobou úplně poprvé, ze semináře si tak odnáší nejen nové poznatky, ale i zajímavou životní zkušenost. Účastníci ze všeho nejvíce oceňují to, že mají možnost se s neslyšícím člověkem osobně setkat, vyzkoušet si s ním komunikaci i zeptat se na zajímavosti z jeho života s hendikepem.

O vzdělávací seminář Odstraňujeme komunikační bariéry je velký zájem. Žáci, studenti i sami pedagogové a zástupci škol jsou s jeho obsahem a formou nadmíru spokojeni. Od března do června 2017 Plzeňská unie neslyšících připravila celkem 54 vzdělávacích seminářů pro 67 tříd v 21 různých školách nejen v Plzni, ale i v celém Plzeňském kraji. O problematice sluchového postižení se takto dozvědělo bezmála 1200 žáků a studentů.  

Vzdělávací seminář Odstraňujeme komunikační bariéry (viz video)bude pokračovat v dalších školních letech. Už nyní se hlásí školy všech stupňů na příští školní rok 2017/2018.

Poděkování patří všem školám, které umožňují Plzeňské unii neslyšících komunikační bariéry odstraňovat, a také Plzeňskému kraji, Magistrátu města Plzně a Úřadu městského obvodu Plzeň 3, kteří poskytují finanční, ale i morální podporu.

Chtěli byste se také dozvědět o této problematice? Neváhejte a obraťte se na Plzeňskou unii neslyšících, kde rádi připraví seminář i pro Vás.

Více informací a kontakty na www.pun.cz.

Ludmila Bašková

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.