O životě zdravotně postižených ve Švýcarsku

04.02.2014 16:36

Nová Paka / Švýcarsko – Perfektní organizace, efektivní spolupráce a sdílení informací, disciplína… Takové byly dojmy z další studijní návštěvy zástupců občanského sdružení Život bez bariér ve Švýcarsku. V rámci subprojektu "Výměna zkušeností a dobré praxe v oblasti integrovaného přístupu k péči o pohybově postižené pro zlepšení kvality jejich života" financovaného z Fondu Partnerství, Programu švýcarskočeské spolupráce, navštívili zástupci sdružení švýcarské kantony Thurgau a Bern.  

Cílem bylo získat nové poznatky z oblastí poskytování sociálních služeb, ochrany práv handicapovaných a zaměstnávání zdravotně postižených. Velkým přínosem pro poznání systému sociálních služeb určených pro zdravotně postižené žijící ve Švýcarsku byla schůzka se zástupcem švýcarské Národní rady p. Christianem Lohrem. On sám, byť těžce tělesně postižený, se zasadil o schválení průlomového zákona, který upravuje podmínky pro poskytování finančního příspěvku osobám se zdravotním postižením, s jehož pomocí si budou moci sami financovat sociální a další služby dle svého výběru.
Měli jsme tu čest navštívit kantonální sídlo organizace Pro Infirmis a "nahlédnout pod pokličku" fungování této největší oborové organizace poskytovatelů služeb a aktivit pro zdravotně postižené ve Švýcarsku. Organizace radí a pečuje ročně až o 100 000 osob se zdravotním postižením a jejich rodinných příslušníků a její nabídka zahrnuje odborné sociální poradenství, chráněné bydlení, transport, asistenční služby a další oblasti.
Navštívili jsme organizaci Bruggli, která zaměstnává a zprostředkovává zaměstnání a školní praxi téměř 700 hendikepovaným. Firma produkuje vlastní výrobky, poskytuje služby v oblasti informatiky, logistiky, tisku, gastronomie a další. Od ředitele firmy jsme se dozvěděli, že ve Švýcarsku je v současné době pouze 2,8% nezaměstnaných a práce zdravotně postižených tak nejenom významně přispívá k uspokojení poptávky na trhu práce, ale její morální rozměr považuje naprostá většina firem za významný přínos pro zodpovědné naplnění své společenské role.
Velký dojem na nás udělala také návštěva organizace Ilgenpark, neboť svojí činností přispívá k sociální integraci těch osob, kteří kvůli svému těžkému postižení nenachází pomoc u jiných, pro tento účel zřízených, subjektů.
Ke špičkovým rehabilitačním zařízením ve Švýcarsku patří Klinika Zihlschlacht, kde nám byly předvedeny způsoby rehabilitace určené pro osoby po těžkých úrazech.
V průběhu našeho pobytu u Bodamského jezera jsme se stali první skupinou, která měla možnost otestovat speciální sedačku určenou k řízení plachetnic osobami zdravotně postiženými. Tyto speciálně upravené plachetnice patří organizaci Sailability, která umožňuje provozovat jachtařský sport osobám s těžkým fyzickým i mentálním postižením.

Právní ochrana

Od Bodamského jezera pokračovala naše studijní cesta do města Bernu. Prezidentka kanceláře Égalité Handicap nám představila činnost organizace, která má za cíl zajistit dostatečnou právní ochranu osob se zdravotním postižením a zabránit jejich diskriminaci ve všech oblastech života.
Setkali jsme se také s vedoucím kanceláře, která působí při švýcarském parlamentu, a jejíž činnosti podporují rovný přístup osob se zdravotním postižením k veřejným službám, veřejné dopravě, veřejné infrastruktuře a také k nabídce vzdělávacích, sportovních, kulturních a dalších institucí veřejného života. Poznali jsme systém zajišťující péči a služby pro osoby se zdravotním postižením, jenž je ve Švýcarsku provázaný, efektivně fungující a reagující na skutečné potřeby hendikepovaných. Nabyli jsme tak dojmu, že tamní lidé žijí v právním státě, kde legislativa zajišťuje všem rovná práva a příležitosti.
Všechny tyto poznatky a zkušenosti budou prezentovány v únoru 2013, kdy se v Centru bez bariér v Nové Pace uskuteční závěrečná konference projektu, v jejímž průběhu budou moci pozvaní zástupci švýcarských a českých organizací a dalších subjektů působících v oblasti péče a služeb pro osoby se zdravotním postižením zhodnotit stávající praxi týkající se života zdravotně postižených v obou zemích. Tímto bychom chtěli poděkovat švýcarským partnerům; organizaci Pro Infirmis a Égalité Handicap, za pečlivě připravený program. Na financování celého projektu se podílí také město Nová Paka a Královéhradecký kraj.

Foto:

Klíčová slova: