O Fokusu, jak se tvořila péče o handicapované, ale i starší spoluobčany a o době, kdy zde ještě působilo slavné Řempo

04.02.2014 16:57

Stalo se před 20 lety (155. díl)

Mladá Boleslav OE Před dvaceti lety vznikla v Mladé Boleslavi pobočka občanského sdružení Fokus, tedy organizace, která si kladla za cíl vytvořit komunitní péči o duševně nemocné.
Atak se toto město stalo sídlem v podstatě nového denního sanatoria.  

O úloze Fokusu tehdy psal v regionálním týdeníku Mladoboleslavsko předseda pobočky Fokus MUDr. Jan Stuchlík. Na novinových stránkách objasnil systém chráněných dílen (s různou délkou pracovní doby či různým tlakem na výkon klienta), chráněného bydlení (ve společných domech i v samostatných bytech) a sociálních center, poskytujících klientům různé možnosti, jak trávit volný čas, ale obstarávat i řadu služeb, jakými jsou právní porady či nácvik pořizování zaměstnání.
Když o tom doktor Stuchlík psal, měl již zdejší Fokus půlroční zkušenosti s chráněnými dílnami, které provozoval ve spolupráci s Technickými službami a Úřadem práce.
Dobré zkušenosti měl v péči o městskou zeleň. Tahle dílna mohla poskytovat klientům pomoc v krizi, nemohla však ještě plnit úlohu dlouhodobé rehabilitace, a tak chystala otevření druhé dílny v Jaselské ulici, se zaměřením na knihařskou výrobu. Pobočka měla již také vlastní dům v Tovačovského ulici, kde se chystalo chráněné bydlení pro 12 klientů, i když dům byl ještě v nevyhovujícím stavu. Fokus byl veřejností také chápán spolupořádáním týdnů pro duševní zdraví.
Doktor Stuchlík tehdy vnímal, že může být pro eventuální sponzory momentálně výhodnější sponzorovat třeba fotbalový oddíl. Byl by ale rád, aby zde byla také vůle pomoci svým nemocným bližním, i když se nemusí na první pohled jevit jako reklama či propagace vlastního podniku. Z poslední výroční zprávy vyplývá, že Fokus získal nedávno od města Ml. Boleslav 8 bytů, kde bydlí 16 klientů, ale potřeba je dvojnásobně větší.
V roce 1992 čtenáře také zaujala informace o problémech Pečovatelské služby Mladá Boleslav, přesněji řečeno v péči o staré, zdravotně postižené a jinak handicapované občany.
Pečovatelská služby tehdy (ale i dnes) zajišťovala dovážku obědů, donášku nákupů a pochůzky, hygienickou péči ve středisku osobní hygien, i v domácnostech, pedikúru, donášku uhlí a dřeva, běžné úklidové práce a mytí oken. Tyto služby byly samozřejmě omezeny finančními možnostmi. Tehdy dovážka obědů byla zabezpečována čtyřmi vozy Škoda Praktik, jedním z nich bylo možno rozvést asi 50 obědů. Jinou službou byl svoz občanů do střediska osobní hygieny, tedy služby pro ty občany, kteří tehdy neměli vybudované sociální zázemí v bytech.
Také současná Pečovatelská služba MB umožňuje občanů, aby setrvali ve svém přirozeném domácím prostředí, kde se její pracovnice věnují osobám s nejrůznějším postižení, ale také rodinám s dětmi a seniorům a své služby poskytují v současnosti také městům Kosmonosy, Dobrovice, Bělá aobcímŘepova Dolní Stakory.
Před dvaceti lety byla mladoboleslavskou novinkou prodejna s řemeslnickými potřebami na severním sídlišti. Vedoucí místního Řempa Karel Kopecký vysvětloval v tisku, že Řempo není Kovomat, a zdejší maloprodejna tedy nemůže obsáhnout celý sortiment velkoobchodní organizace. Ale nabízel v případě zájmu o jiné zboží, které patří do sortimentu Řempa, že je mohou pro zdejší zákazníky objednat.
Boleslavská specializace byla zaměřena na řemesla v oblasti krejčovství, kadeřnictví, čalounictví, lakýrnictví, obuvnictví, sedlářství, kosmetiky.
Speciálka řemeslnických potřeb v Mladé Boleslavi již dávno není, ale požadovaný sortiment lze najít v mnoha dalších supermarketech a prodejnách.

Foto: PRACOVNÍCI boleslavské Pečovatelské služby při rozvozu obědů svým svěřencům.
Foto: Josef Donát

Klíčová slova: