Nová rehabilitační metoda pro lidi po mozkových příhodách

04.02.2014 17:04

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Lázně v Klimkovicích nabízí systém speciálních cvičeni která nutí nemocného člověka pracovat jen s ochrnutou končetinou. Výsledky jsou často viditelné po několika týdnech. Zdravotní pojišťovny jí ale nehradí.  

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka ČT: 
Mozková příhoda postihla Josefa Benče loni 21. srpna. Postupně se naučil chodit i zvládat základní lidské potřeby, ale pouze levou rukou. Na terapii nastoupil přesně před 3 týdny.

Jana BENČOVÁ, manželka Josefa Benče /22.1.2013/:
Chtěli by jsme, aby se teda aspoň, aspoň najedl tou pravou rukou.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka ČT:
Takto plnil jeden z úkolů pan Benč první den terapie, a tak ho zvládl na jejím konci.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka ČT:
Po 3 týdenním intenzivním cvičení dokázal Josef Benč bez pomoci i to, co si velmi přála jeho žena, najíst se. Určitě největší radost ale měl z toho, že na místo křížku dokázal přidat pod léčebný protokol svůj podpis. Po 3 týdnech odjíždí pan Benč se seznamem domácích úkolů. Za 3 měsíce, pokud bude poctivě cvičit, by je měl všechny zvládnout pravou rukou.

Margaréta KRIPOVÁ, sanatorium Klimkovice:
Koncepci té terapie jsme vlastně získali z americké univerzity v Alabamě ze Spojených států amerických. Znamená vlastně nucené používání postižené horní končetiny.

Iva BARTOŇOVÁ, redaktorka ČT:
Lidé po těžkých mozkových příhodách dostanou okamžitou pomoc standardně v takzvaných Iktových centrech, odtud jsou v ideálním případě po několika dnech přeloženi na rehabilitační oddělení, kde projdou komplexní fyzioterapií, která je zaměřená na rehabilitaci celého těla. Iva Baroňová, Česká televize.

Klíčová slova: