Nemocnice otevírá novou ambulanci nejen pro sportovce

04.02.2014 16:36

Jablonec n. N. – Zatímco v některých případech může být sportovní aktivita člověku prospěšná, za nepříznivých podmínek mu může vážně poškozovat zdraví a někdy jej i ohrožovat na životě. Svědčí o tom i stále častější případy náhlých úmrtí mladých trénovaných fotbalistů či hokejistů, kteří kolabují přímo během utkání. Pokud chcete zjistit, zda jste si pro sebe vybrali vhodný sport či cvičení a správně zvolili tréninkovou zátěž, můžete se nechat vyšetřit v nové ambulanci tělovýchovného lékařství, která začíná fungovat v jablonecké nemocnici.  

"Aby měl sport na organismus pozitivní vliv, musí ho člověk provozovat přiměřeně svému zdravotnímu stavu a fyziologickým možnostem. Riziko poškození organismu nevhodně prováděnou zátěží se zvyšuje zejména u dětí a mládeže, ale není výjimkou ani u výkonnostních a rekreačních sportovců," říká mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.
Zdravotní riziko sice podle ní nelze při sportu zcela vyloučit, ale specializovanou lékařskou péčí je možné odhalit skrytá oslabení a případná rizika poškození zdraví. A právě to je cílem tělovýchovně lékařských prohlídek, které je nyní možné absolvovat v jablonecké nemocnici.
Více o nové ambulanci v rozhovoru s lékařkou Marcelou Dufkovou z oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny, která se na zajištění vyšetření podílí ve spolupráci s interním oddělením.

Rozhovor

- Kdy je vhodné podstoupit první preventivní lékařskou prohlídku a kdo by o tom měl uvažovat?

Každý, kdo se chce věnovat intenzivnějšímu sportovnímu tréninku nebo jiné namáhavější pohybové aktivitě, by měl znát svůj zdravotní stav. Možnost poradenství s výběrem vhodného sportu pro dítě začíná tam, kde dominantním zájmem rodičů je zvyšování výkonnosti mladého sportovního adepta. Dalším žadatelem sportovní prohlídky by měl být jedinec středního nebo vyššího věku, který se rozhodne věnovat náročnější pohybové aktivitě nebo dosud žádnou větší aktivitu neprovozoval. Vstupní vyšetření má proběhnout několik týdnů před zahájením intenzivního sportovního tréninku, aby byl čas vyšetřit některé podezřelé nálezy.

- Jaký je cíl celého vyšetření?

Především minimalizování rizika náhlého úmrtí při pohybové aktivitě, zvláště rizika spojeného s často nepoznaným onemocněním srdce, a to nejen u sportovců, ale také u široké veřejnosti. Čas od času bývají v médiích popisována náhlá úmrtí mladých trénovaných fotbalistů či hokejistů během zápasu. Podstoupením sportovní prohlídky můžeme tato rizika ve valné většině případů podchytit a následně efektivně léčit. Vyšetření u nás neslouží pouze k identifikaci rizik, ale také ke zjištění úrovně fyzické kondice nebo zpracování doporučení, které povede ke zvýšení výkonnosti. Velký význam v rámci prevence klademe do odhalení abnormalit a již vzniklých patologií v pohybovém ústrojí, které nezřídka mohou vést v budoucnosti k vyřazení sportujícího jedince ze závodního sportu.

- Jaké druhy sportovních prohlídek lze absolvovat?

Před zahájením cvičení nebo plánované pravidelné sportovní aktivity je vhodné podstoupit vstupní prohlídku. Při ní se určuje aktuální stav tělesného vývoje a zdraví a posuzuje se výkonnost, a tím i vhodnost prováděného sportu pro daného jedince. Platnost prohlídky je jeden rok. Poté sportovec absolvuje v ročních intervalech periodickou prohlídku. Mimořádnou prohlídku sportovce je možné zařadit před významnými sportovními akcemi dle požadavků sportovce nebo při změně jeho zdravotního stavu. Možná je i orientační prohlídka. Ta obvykle probíhá již v rámci sportovní akce v terénu.

- Co všechno je součástí vyšetření?

Prohlídka se skládá z pečlivého odebrání anamnézy, zjištění antropometrických údajů, klinického vyšetření včetně klidové srdeční frekvence, krevního tlaku, klidového elektrokardiogramu a ze zátěžového dynamického testu na bicyklovém ergometru nebo na běhacím koberci. Na základě zátěžového vyšetření zjistíme tělesnou zdatnost a některé tělesné vlastnosti, které mohou hrát roli pro rozhodnutí, zda jsou vhodné pro zvolený typ sportu a intenzitu tělesného tréninku.

- Podle čeho se volí typ zátěžového testu?

Podle věku jedince, typu prováděného sportu a informací, které chceme získat. Je možné si zvolit ze dvou variant – základní, kterou by měl absolvovat každý aktivní registrovaný sportovec a rozšířenou, která je volitelná pro zájemce, kteří chtějí mít podrobnější informace o výkonnosti organismu. Zátěžové vyšetření je možné provést na speciálně upraveném rotopedu nebo na běhacím koberci. Vyšetření na rotopedu umožňuje výrazně lepší registraci aktivity srdce a krevního tlaku v zátěži, zatímco běhací koberec slouží spíše pro modelaci tréninkové zátěže. Vpřípadě rozšířené varianty vyšetření – takzvané spiroergometrie – probíhá zátěž se speciální obličejovou maskou nebo náustkem a registruje se tak obsah plynů ve vydechovaném vzduchu. Možné je také vyšetření plicních funkcí před, během i po vyšetření.

- V jakých případech prohlídku nelze provést?

Zátěžové vyšetření není možné provést v době nemoci. Navíc je vhodné jej realizovat až s odstupem dvou týdnů po běžném infekčním onemocnění a rovněž dva týdny po dobrání antibiotik. Choroba, která běžného jedince příliš neohrozí, totiž může při vyšší tělesné zátěži skončit závažnější komplikací. Jiná, závažnější onemocnění, jako stavy po úrazech či akutní onemocnění pohybového aparátu, se hodnotí individuálně.

- Kde zátěžové vyšetření probíhá a co musí mít zájemce s sebou?

V přízemí pavilonu interního oddělení nemocnice. Na vyšetření je třeba se předem objednat na telefonním čísle 483 345 803, a to ve všední dny v době od 7.30 do 11.30 hodin a od 12.30 do 15 hodin. Vhodné je dostavit se s patnáctiminutovým předstihem. Zájemci si pak mohou předem vyplnit vstupní dotazník, který je jinak ke stažení na webu nemocnice. S sebou je třeba mít sportovní obuv, šortky či trenýrky a ručník. Po vyšetření, které trvá podle typu od pětačtyřiceti do šedesáti minut, je možné se osprchovat.

- Jaký bude závěr prohlídky?

Úspěšně absolvovaná prohlídka je odborným potvrzením možnosti pravidelně trénovat a závodit buď v plném rozsahu, s určitým omezením nebo trvalým odmítnutím. Závěr je součástí zdravotní dokumentace a je předán vyšetřovanému, jeho zákonnému zástupci, nebo po předchozím souhlasu i trenérovi. Výsledkem prohlídky je zhodnocení reakce srdečně-cévního a plicního systému na zátěž, zhodnocení stavu pohybového aparátu s popisem zjištěných abnormalit a návrh jejich řešení. Vpřípadě provedení zátěžového vyšetření typu spiroergometrie zhodnotíme aktuální výkonnostní parametry, fyzickou zdatnost a doporučení pro další tréninkový proces.

---

"Cílem vyšetření je především minimalizování rizika náhlého úmrtí při pohybové aktivitě, zvláště rizika spojeného s často nepoznaným onemocněním srdce, a to nejen u sportovců, ale

také u široké veřejnosti. Podstoupením sportovní prohlídky můžeme tato rizika ve valné většině případů podchytit a následně efektivně léčit."

CENA PROHLÍDKY - Preventivní sportovní prohlídka jako nadstandardní služba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. - Cena je podle rozsahu a typu vyšetření v rozmezí od 450 do 1250 korun. - Ceník bude k dispozici na webových stránkách jablonecké nemocnice www.nemjbc.cz. - Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na sportovní prohlídku v rámci svých preventivních programů.

Foto: NA ZÁKLADĚ ZÁTĚŽOVÉHO VYŠETŘENÍ na bicyklovém ergometru zjistí lékaři tělesnou zdatnost a některé tělesné vlastnosti, které mohou hrát roli pro rozhodnutí, zda je pro člověka zvolený sport vhodný, nebo zda si vybral ideální intenzitu svého tréninku.
Foto: Deník/Martin Bergman

Klíčová slova: