Nemá speciální přípravu, zato handicap. Úspěšně ale sportuje

04.02.2014 17:04

Plzeňský sportovec Jan Bošek vidí ze světa před sebou jen úzkou výseč. Postižení zraku mu ale nebrání účastnit se špičkových lyžařských klání. Věří, že se dostane na příští paralympiádu.  

PLZEŇ Jednadvacetiletý Jan Bošek z Plzně má trubicovité vidění, nevidí periferně. Zatímco běžné zorné pole je 180°, Jan vidí 5 až 20°. Minulý týden se spolu s dalšími zrakově postiženými sportovci zúčastnil závodu v běžeckého lyžování Transjurasienne, který patří do seriálu Worldloppet. Padesátikilometrovou trať absolvoval se svým trasérem v čase 4:07 hodin. A to přesto, že jel závod s rukou v sádře.  
"Trasér jede přede mnou, běžecká stopa mě vede. Pokud tam není nějaký velký shluk lidí, před sebou ho vidím. Pokud je tam lidí víc, třeba na startu, mluví na mě," vysvětluje Jan Bošek. Potřebuje také instrukce před sjezdy, u nichž nepozná, jak jsou prudké nebo dlouhé. "Tady mi trasér hodně pomáhá, slovně mi vše popíše," dodává. Při prudkých nebezpečných sjezdech jel se svým trasérem Zbyňkem Hrašem "napevno", držel se jej za konec hůlky. Přesto během závodu několikrát upadl.
Během závodu Honzu Zbyněk Hraše upozorňoval třeba i na větve, které do stopy zasahovaly. "Těch si nevšimnu. Pokud mě nějaká větev švihne, rozhodí mě to. Dobré je, když o nich alespoň dopředu vím."
Přístup ostatních závodníků si Bošek chválí. Když si všimli, že je zrakově postižený, objížděli jej. "Příjemné bylo, že nás někteří rychlejší při předjíždění povzbuzovali a chválili. To člověka ‚nakopne'," zamýšlí se. V minulosti závodil i na Jizerské padesátce. "Tam se mi jednou stalo, že mě jeden z rychlejších závodníků přetáhl hůlkou přes zadek, abych mu nepřekážel ve stopě. A to jsem měl na sobě žlutou vestičku, že mám zrakové postižení," pozastavuje se.
S výsledkem ve Francii je Jan nadmíru spokojen. "Když jsem jel poprvé na běžkách padesátku, měl jsem čas někde mezi šesti a sedmi hodinami. Jednou jsem závody ani nedojel," rekapituluje dosavadní výsledky. Na výsledek má podle něj značný vliv kvalita stopy. "Vzdal jsem loňskou Jizerskou 50, kde stopa skoro nebyla. Ve Francii byla výborná, a proto se mi i dobře jelo," popisuje.
Jan Bošek se běžeckému lyžování věnuje jen rekreačně. Před závody neměl žádnou speciální přípravu ani trénink s trasérem. Honza ale pravidelně sportuje. Hraje goalball, míčovou hru pro zrakově postižené, při níž proti sobě hrají dvě družstva a jejich cílem je dokutálet ozvučený míč do branky soupeře. Bošek je členem reprezentační týmu ČR, který loni postoupil do A skupiny mistrovství Evropy. "Doufám, že se dostaneme na příští paralympiádu. A třeba i přivezeme medaili," věří Honza Bošek, který studuje na Gymnáziu a obchodní akademii pro zrakově postižené v Praze.

---

FAKTA

Zrakově postižení na Transjurasienne

Díky občanskému sdružení Jeden na jednoho odjelo do Francie šest zrakově postižených sportovců se svými traséry. Pět z nich, kromě Jana Boška Lenka Zahradníková, Ivo Budil, Marek Šimíček a Marek Moflar, absolvovali 50kilometrový závod klasickou technikou. Bošek byl nejrychlejší z nich, trať absolvoval za 4:07 hodiny. Kristýna Koyšová jela 25kilometrovou trať.

FAKTA

Paralympionici z regionu

Anna Kulíšková sjezdové lyžování Sjezdařka Anna Kulíšková si v roce 2010 si přivezla z paralympiády v kanadském Vancouveru bronzovou medaili. Tam se od října loňského roku připravuje, hlavním cílem je start na zimní paralympiádě v ruské Soči, která se koná příští rok.
Kulíšková má takzvané trubicovité vidění a na rozdíl od zdravého člověka, který periferně vidí 180°, ona jen čtyři stupně.
Jaroslav Hadrava stolní tenis Vozíčkář Jaroslav Hadrava má dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy družstev (2009 v Janově a 2011 ve Splitu). Loni získal titul mistra republiky, z mezinárodních turnajů si přivezl dvě medaile a zúčastnil se paralympijských her v Londýně. Stolní tenis hraje od roku 2003. Je krátce po operaci páteře, větší část sezony bude muset letos kvůli rekonvalescenci vynechat.
Jaroslav Zelenka lukostřelba Premiéru měl na paralympijských hrách v Londýně i vozíčkář Jaroslav Zelenka z Trnové u Plzně. Účast na paralympiádě považuje za největší úspěch loňské sezony. Medaili ze světových závodů doma zatím nemá, na republikové úrovni už bodoval mezi handicapovanými, ale i mezi zdravými v soutěži družstev. Vrcholem letošní sezony bude pro něj na podzim mistrovství světa v thajském Bangkoku.

Foto: Na trati Plzeňský sportovec s postiženm zraku Jan Bošek na trati závodu v běhu na lyžích Transjurasien
Foto: Zbyněk Hraše

Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Klíčová slova: