Naše duše patří nám

Výstava Skupiny F v Praze podpoří psychiatrickou reformu, vernisáž je 5. dubna.

Tvůrci se zkušeností s duševním onemocněním a sympatizující umělci se spojili v projektu s podtitulem “Naše duše patří nám”. Výstava dvaceti autorů v Open Letohradská 10 na Praze 7 představí obrazy, grafiky, objekty a vizuální umění. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. dubna od 18 hodin.

Výstava potrvá do konce dubna a bude zdarma přístupná každou neděli až čtvrtek mezi 15 a 19 hodinou. Pro skupiny je možné domluvit komentovanou prohlídku.

Na výběru děl se podílel bývalý ředitel Národní galerie a kurátor Experimentálního prostoru NoD Jiří Machalický. Výstavu také uvede zakladatel a ředitel Fokusu Praha Pavel Novák. Aktuálně byl nominován na cenu "Osobnost roku", kterou uděluje britský velvyslanec v ČR.

Vernisáž obohatí hudební produkcí dívčí duo jednovaječných dvojčat z kapely 20 Minutes. Simona a Denisa Katzer tvoří art-pop s nádechem soulu. Chtějí zpívat pro celý svět tak, aby každému vytvořily jeho vlastní soundtrack k životu. A jejich hudba skutečně připomíná přitažlivou filmovou melodii. Vizuálně je doprovodí Adeanejde s živým kreslením pomocí projektoru a grafického tabletu.

Kromě obrazů, grafik a objektů bude v prostorách galerie audiovizuální psychokabaret, jehož součástí je tzv. psycholampa od designérky Anny Marešové a režisérky Kláry Jakubové. Zažijete na vlastní kůži, jak se cítí člověk se schizofrenií.

Dále tu bude projekce Divadélka F, kde lidé autenticky ztvárňují vlastní diagnózu. Maňásky vyrobili pracovníci chráněných dílen Domova pro mentálně postižené Harcov v Liberci.

Lidé s tvůrčím talentem jsou výrazně více vystaveni riziku psychického onemocnění. Tato skutečnost a citlivé vnímání sociálních souvislostí dává umělcům schopnost svědectví o potřebě reformy psychiatrické péče v České republice. Rozvoj komunitních služeb a “odústavnění” systému může napomoci k prevenci, včasnému a důstojnému léčení bez ztráty společenských vazeb.

Prostor galerie v Letohradské ulici poskytla Linhartova nadace, která Skupinu F podporuje. Na pořádání se podílí redakce České galerie a její mateřská organizace Fokus Praha. Výstava Skupiny F je realizována za finanční podpory Městské části Praha 7. Audiovizuální projekce a prezentace vznikla díky daru společnosti Alza.

Michal Štingl

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.