Najít vhodné zaměstnání se daří snáz

Jičínské středisko Péče o duševní zdraví, z.s., navázalo užší spolupráci s úřady práce v Jičíně, Hořicích a Nové Pace. 

Nacházet vhodná zaměstnání lidem s duševním onemocněním na Jičínsku se nyní daří lépe. Zaměstnání odpovídající jejich představám a vzdělání jim v úzké spolupráci pomáhají získávat úřady práce s organizací Péče o duševní zdraví.

Uplatnění lidí s duševním onemocněním na trhu práce je jedním z častých témat, které řeší sociální pracovníci Péče o duševní zdraví (PDZ) ve středisku Jičín. Mnoho klientů za nimi přichází s žádostí o pomoc při hledání vhodného zaměstnání a také při přípravě na výkon daného zaměstnání. Avšak sehnat zaměstnání, které bude člověka bavit, bude odpovídat jeho schopnostem a zároveň bude v souladu s  jeho hendikepem, není snadné.

Proto se pracovníci zaměřili na větší propojení s úřady práce. Společně se snaží mobilizovat schopnosti a zkušenosti klienta a tím zajistit jeho lepší pozici na trhu práce.

„S klienty společně zmapujeme dosažené vzdělání, pracovní dovednosti, zkušenosti a jejich přání. Následně je doprovázíme na úřad práce, kde jsme k ruce při vyřizování administrativních záležitostí, žádostí a rekvalifikací. Pokud je třeba, doprovázíme je k zaměstnavateli, připravujeme je na přijímací řízení, na výkon povolání a motivujeme je v udržení zaměstnání,“ popisuje činnost sociální rehabilitace sociální pracovnice PDZ Anna Bočková.

Navázat užší spolupráci mezi jičínským střediskem organizace Péče o duševní zdraví a úřady práce se podařilo v rámci vzdělávacího projektu, kterého se účastnilo 28 pracovníků úřadů z Jičína, Hořic a Nové Paky.

Sociální pracovníci Péče o duševní zdraví představili služby organizace, edukovali v otázkách "jak jednat s lidmi s duševním onemocněním" a společně s úředníky prodiskutovali otázku, jak si lze vzájemně v práci s klienty vypomoci. Výstupem byla oboustranně výhodná spolupráce v oblasti pracovní rehabilitace a zaměstnávání klientů. Jeden z pracovníků PDZ byl dokonce přizván, aby se zapojil do odborné pracovní skupiny v rámci projektu "OZP - pracovní rehabilitace 2018-2021".

Skupina vybírá uchazeče o zaměstnání z řad osob se zdravotním postižením a na základě doloženého zdravotního stavu, schopností pracovat a doporučení se jim snaží najít zaměstnání na míru, případně poskytnout příslušnou podporu.

V rámci tohoto projektu bylo k podpoře nominováno několik klientů PDZ. Jedné z klientek se již dokonce podařilo místo nalézt.

„Klientka má vystudovanou obchodní akademii. Dlouhou dobu se jí nedařilo nalézt zaměstnání v oboru, kde by práci mohla vykonávat dle svých zdravotních možností. Díky úsilí pracovnice z úřadu práce, se kterou spolupracujeme, ji zaměstnala firma, ve které vykonává administrativní činnost,“ popisuje příběh klientky Bočková a dodává: „Jsme rádi, že se pro někoho z našich klientů podařilo najít vhodné místo. Příběh klientky dokazuje, že spolupráce v síti veřejných služeb je důležitá a vyplácí se.“

Michaela Venclová

Klíčová slova: