Na svatého Valentýna myslete na dárce orgánů, vyzývá Koordinační středisko transplantací

Svatý Valentýn se stal synonymem pro svátek, kdy dáváme dárky těm, které máme rádi. Tím nejcennějším a největším darem, který může člověk někomu dát, je však bezesporu šance na nový život. Právě tento den si Koordinační středisko transplantací (KST) zvolilo pro svou tradiční aktivitu, jíž je oficiální zveřejnění celostátních statistických výsledků o dárcovství a transplantacích orgánů za uplynulý rok. Zároveň ředitel KST prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., při této příležitosti uděluje čestnou zlatou plaketu KST významné osobnosti, která se zasloužila o rozvoj transplantačního programu v České republice.

Letos je tato akce pořádána ve spolupráci s největším transplantačním centrem v zemi, jímž je pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a je to právě i bývalý ředitel tohoto významného zdravotnického zařízení MUDr. Karel Filip, CSc., MBA, který toto ocenění v letošním roce získal.

Koordinační středisko transplantací vzniklo před téměř 15 lety. Od prvopočátku existence KST si jeho pracovníci stanovili jako cíl nejen maximální měrou přispět ke zlepšení kvality či k záchraně života pacientů, ale také stát se lídrem a respektovaným partnerem transplantačního programu.

„Plníme své povinnosti správce transplantačních registrů, spolupracujeme s lokálními koordinátory v jednotlivých transplantcentrech, zastupujeme Českou republiku na odborných jednáních Evropské unie a dalších organizací, poskytujeme specializovanou legislativní podporu odborníkům doma i v zahraničí, vedeme týmy mezinárodních auditorů transplantačních center, stojíme v čele celoevropské organizace pro mezinárodní výměnu orgánů k transplantaci, což zdaleka nepředstavuje vše, jež v rámci transplantačního programu zajišťujeme. Tyto činnosti mimo jiné dokazují, že se nám naše počáteční cíle daří úspěšně naplňovat, ale pochopitelně neusínáme na vavřínech a neustále se snažíme v naší práci hledat prostory pro zlepšení,“ říká JUDr. Přemysl Frýda, zástupce ředitele Koordinačního střediska transplantací a prezident organizace pro mezinárodní výměnu orgánů FOEDUS.

Zcela nezastupitelnou úlohu sehrává KST při koordinování odběru orgánů a tkání a jejich alokování k transplantacím v rámci České republiky. Jedním z hlavních úkolů jejich pracovníků je rovněž správa transplantačních registrů, které zahrnují nejen čekací listiny na všechny orgány, ale i registr dárců a provedených transplantací.

„Loňský rok patřil k nejúspěšnějším letům v historii české transplantační medicíny. Transplantační týmy provedly celkem 837 transplantací orgánů, což představuje o 29 více než v předchozím roce. V dárcovském programu jsme zaznamenali 269 zemřelých a 49 žijících dárců. Nejčastěji transplantovaným orgánem se jako již tradičně staly ledviny (469), na druhém místě následovala játra ve 205 případech. S těmito výsledky a s usilovnou prací na poli transplantací slavíme úspěchy i v zahraničí, kde se díky nim Česká republika těší dobrému renomé. V celosvětových statistikách počtu dárců na milion obyvatel (u nás se loňské statistiky znovu dostaly nad hodnotu 25 dárců na milion obyvatel) se nám dokonce opět podařilo umístit v první desítce, kdy za námi figuruje řada vyspělých zemí jako Německo, Itálie, Austrálie a další. Přes všechny úspěchy a dobrá statistická čísla ani dnes počet darovaných orgánů úplně nestačí k vyléčení všech pacientů na našich čekacích listinách a je nezbytné hledat další podporu a nové zdroje dárcovského programu,“ doplňuje prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., ředitel Koordinačního střediska transplantací.

Mezi největší a nejvýkonnější transplantační centra nejen v České republice, ale také v Evropě, se řadí pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). V letech 1991–2004 zde působil jako ředitel MUDr. Karel Filip, CSc., MBA, kterému byla v letošním roce udělena čestná zlatá plaketa KST za přínos v budování transplantačního programu v ČR. Právě MUDr. Filip stál u zahájení programu transplantace jater v IKEM v roce 1995.

„Přípravou transplantace jater se zabýval IKEM již od poloviny 80. let minulého století, ale v experimentální přípravě byl úspěšnější tým centra v Brně. Proto nakonec v IKEM dostaly přednost transplantace pankreatu (1983) a transplantace srdce (1984), což bylo pro mladého hepatologa, kterým jsem v té době byl, velkým zklamáním. Po roce 1989 mi bývalý ředitel IKEM, Vladimír Kočandrle, řekl: „Jestli chceš v IKEM transplantovat játra, musíš se stát ředitelem. Z jiné pozice to nedokážeš!“, a tak jsem se nakonec přihlásil do konkurzu na místo nového ředitele, který jsem vyhrál. Pro rozvoj transplantačního programu bylo nezbytné zavést lepší, profesionální organizaci odběrů a alokace orgánů, jako první v ČR jsme vytvořili funkci transplantačního koordinátora. Univerzitní klinika v Berlíně s námi podepsala smlouvu o spolupráci a vlastní zahájení transplantací jater v IKEM se datuje na začátek dubna roku 1995. Od samého počátku byl náš program velmi úspěšný a svými výsledky srovnatelný s berlínským centrem, které patří k nejlepším transplantačním centrům v Evropě i ve světě. Úspěšné transplantace jater u dospělých umožnily v roce 1998 zahájit i transplantace jater u dětí,“ vzpomíná MUDr. Karel Filip, CSc., MBA, bývalý ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny a Thomayerovy nemocnice.

Transplantační aktivita IKEM byla v uplynulém roce 2017 velmi nadprůměrná. Každý týden zde lékaři zvládnou desítky výkonů, kdy pacientovi transplantují jeden nebo i více orgánů najednou.

„Naši lékaři během roku transplantovali celkem 502 orgánů, což je více než 60 % všech transplantací provedených v České republice. Jako tradičně se vloni nejvíce v IKEM transplantovaly ledviny a rekord padl u transplantací jater, které jsme provedli celkem 156krát. Naši lékaři transplantovali celkem 252 ledvin, z čehož se ve 45 případech jednalo o ledvinu od žijícího dárce. Transplantovali jsme slinivku břišní celkem 39krát, 5krát Langerhansovy ostrůvky a 1krát jsme provedli multiviscerální transplantaci. Naši kardiochirurgové pak úspěšně, se 44 výkony, pokračovali v programu transplantace srdce, který v IKEM funguje již 34 let. I díky tomu se Transplantcentrum IKEM řadí nejen mezi největší transplantační centra v České republice, ale patří i k nejvýkonnějším v Evropě,“ říká přednosta Transplantcentra IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

Lenka Mrkvová

Klíčová slova: