Marie Horáková: Tichá kavárna

24.07.2014 9:43

Tichá kavárna představuje projekt sociálního podnikání. Jejím cílem je zajistit neslyšícím zaměstnancům prostor pro jejich profesní začátky. Zisk z jejího provozu je použit výhradně k jejímu rozvoji. Kavárna se stává současně příjemným místem pro setkávání neslyšících.

Uprostřed našeho světa existuje ještě jeden svět. Svět, který neslyšíme, i když jej denně potkáváme. Neuvědomujeme si, že někteří z lidí, které na ulicích míjíme, žijí v jiném světě. Ve svém světě. V tichém světě.
 
Neslyší kroky za sebou, zvonění tramvaje a troubení auta. Neslyší výstražné sirény, neslyší celou řadu zvuků, které nás ostatní varují, upozorňují, ubezpečují. Jejich neozvučené světy jsou méně bezpečné, než naše ozvučené.
 
Navštívit lékaře, říci si o práci, koupit jízdenku v autobusu pro ně znamená krkolomné přelézání bariér. Co je pro nás krtinec, může pro ně být hora.
 
Lidé v tichém světě nežijí černobílé, ale barevné životy, podobné těm našim. Svět bez zvuků je jiný, tichý – ale přesto svůj, naplněný a navíc ze všech stran obklopený naším světem zvuků.
 
APPN, o.s. neúnavně staví mezi světem ticha a světem zvuků mosty. Umožnila lidem z tichého světa nebýt závislí na fyzické přítomnosti tlumočníků, kteří rozumějí zvukům – zapojila do služby tichému světu moderní technologie, které umožní překlad do a ze znakového jazyka kdykoliv a kdekoliv, prostřednictvím jednoduché kamery, internetu
a tlumočníka v nonstop centru, který má právě službu.
 
APPN, o.s. zaměstnala stovky neslyšících u nejrůznějších zaměstnavatelů, pomohla jim zbořit zeď předsudků a prosadit se ve světě zvuků. V Praze otevřela Tichou kavárnu s neslyšící obsluhou. Kavárnu, ve které se prolínají světy.
 
První návrhy na projekt výstavby a otevření kavárny, jejíž personál by tvořili neslyšící zaměstnanci, vznikly již před více než 5 lety. Čekalo se na vhodné podmínky, které přišly s nabídkou místostarostky městské části Prahy 8 Mgr. Vladimíry Ludkové, která nabídla APPN, o.s. prostor pro provoz kavárny.
 
Problematika pracovního uplatnění neslyšících v České republice je stále velmi aktuální téma. Ačkoliv nabídka studijních a učebních oborů pro neslyšící se oproti letům minulým značně rozrostla a zpestřila – přesto jen málo absolventů nachází uplatnění v reálném pracovním životě. Konkrétním případem jsou absolventi učebního oboru kuchař/číšník ze školy pro sluchově postižené na pražském Smíchově. Vybaveni profesní odborností a chutí pracovat, nedostává se jim uplatnění. Ve většině případů za to mohou předsudky většinové společnosti, strach z neznámého (především z komunikačních bariér a kulturní odlišnosti).
 
Jedním z cílů projektu Tichá kavárna bylo zajistit takovým jedincům prostor pro jejich profesní začátky (tak jak je tomu například ve Francii či Německu). Zároveň věříme, že Tichá kavárna se stane příjemným místem pro setkávání neslyšících. Místem, kde si budou moci objednat ve svém vlastním mateřském jazyce – tedy jazyce znakovém – kde budou potkávat přátele, aby se s nimi zastavili na „kousek řeči“ nad šálkem dobré kávy.
 
A konečně doufáme, že do Tiché kavárny nezavítají pouze neslyšící hosté, ale že bude oblíbeným místem i pro slyšící návštěvníky. Že zde naleznou útočiště před hlučným světem venku, že zde v „tichém světě“ naleznou klid a pohodu. Zároveň si tak obohatí své dosavadní zkušenosti nahlédnutím do světa Neslyšících.
 
Provoz Tiché kavárny je druhem sociálního podnikání – zisk z jejího provozu je použit výhradně k jejímu dalšímu rozvoji.
 
Jste srdečně zváni,
Marie Horáková,
ředitelka APPN, o.s.