Marek Nosovič: Jak mi pomáhá internet?

20.03.2013 23:34

Čím mi internet pomáhá? Ani nevím, nedokážu ho dostatečně ocenit, jelikož jsem neprožil dobu bez něho. Jsem mladá generace, která nezažila války, má všeho dostatek a tak nemůže vědět, jaké má štěstí, že má vše, co má. Člověk pozná skutečnou hodnotu věcí tehdy, když o ně přijde. Rohlík dnes stojí tři koruny, když nastane hladomor, rohlík bude mít cenu zlata.

Jakou pro mě má hodnotu internet ? Na rozdíl od svých vrstevníků jsem internetu tolik nepropadl. Internet má výborné kvality, ale nic se nemá přehánět. Tělesně postiženým lidem, kteří nemohou vyjít z domu, určitě úžasně poslouží, ale jak se říká o ohni, že je dobrý sluha, ale špatný pán, tak to samé platí s internetem. Je mi smutno, když vidím tisíce dětí sedět za počítačem, když venku svítí sluníčko. Neuvědomují si, jaké mají štěstí, že mohou vyjít ven na vzduch a hrát si, běhat, někteří to štěstí nemají. Já to štěstí také mám a děkuji za to každý den.

Někteří lidé se stávají postižení dobrovolně,  nemusí je postihnout nehoda při narození, ani je nemusí postihnout žádná nehoda během života. Náhle zamrznou. Zdravých lidí, kteří prosedí život u televize, je mi více líto, než postižených lid, kteří žijí nejlépe, jak mohou. Také jsem se narodil s různými vadami na zdraví, ale na tom nezáleží. Mohu říkat, že jsem obětí osudu, ale tím bych nic nevyřešil. Raději se snažím žít naplno. Chodím na gymnázium, přestože jsem měl chodit do zvláštní školy. Snažím se ze všech sil, protože vše pomine, jednoho dne budu ležet na lůžku a budu čekat na smrt. Do té doby se budu bít s životem.

 Teď je vhodné se vrátit k tématu. Čím mi pomáhá internet? Ničím zvláštním. Všem pomáhá stejně, zdravým, postiženým. Je to nejúžasnější komunikační prostředek, který zatím lidstvo vymyslelo. Je krásné si s někým neznámým psát, nevíte jak vypadá on a on neví, jak vypadáte vy. Boří se hranice vzhledu, jde pouze o vaše myšlenky a názory. Možná ten dotyčný je Vietnamec, Japonec, možná nemá dolní končetiny, možná mu zbývá rok života, nevíte to a proto ho nesoudíte, píšete si s ním jako rovný s rovným. Jak vypadáte ve skutečnosti není v tu chvíli podstatné, máte tu první možnost navázat konverzaci bez předsudků. Mnoho lidí nedostává šanci v běžné životě, jak pracovní, tak na seznámení, jen z toho důvodu, jak vypadají. Na internetu tu šanci dostáváte a můžete se vyjádřit bez předsudků. A to je dle mého názoru jedna z největší výhod internetu!