Mami, tati, jak vám mohu pomoci?

04.02.2014 16:36

Péče o seniory má mnoho podob, přesto mnoho rodin netuší, jaké služby mohou využívat a celé břímě nesou samy  

Stále více rodin stojí před problémem, který se řeší víc než obtížně: jejich prarodiče nebo rodiče stárnou a přestávají být soběstační. Často náhle potřebují mnohem více péče. Jenže každodenní péče o seniora někým z rodiny není vždy možná, a tak je nutné hledat jiné řešení. Možností péče je několik, mnozí o nich ale vůbec netuší. Snaha řešit problém "po svém" je pak přivádí do mnohem složitějších životních situací. Nestyďte se zeptat Poznat, že právě váš příbuzný potřebuje více péče, není snadné. U každého se projevuje stárnutí jinak a ztráta soběstačnosti může přijít v různém věku, pokud vůbec. Navíc jen málokterý senior sám dobrovolně přizná, že potřebuje pomoc. Proto je chybou čekat na chvíli, kdy budete požádáni o pomoc.
"Na přímou otázku většina lidí odpoví, že se cítí dobře a vše zvládnou sami. Mnoho seniorů, zvlášť pokud nežijí s rodinou, dokáže dobře maskovat to, že zapomínají a hůře se orientují," říká David Michal, ředitel Domova odpočinku v Krabčicích, který provozuje Diakonie ČCE. Podle něj bohužel nejsou nijak vzácné případy, kdy se u starého člověka objeví vážné zdravotní problémy, a až při hospitalizaci se zjistí, že zapomínal jíst a pít. Proto je dobré se svého seniora ptát třeba na to, co měl k obědu. "Pokud opakovaně dostanete vyhýbavou odpověď, je namístě zpozornět," dodává.
Dobré je všímat si toho, jak se senior a jeho chování mění. Nápovědou mohou být změny ve společenském životě, změny stravovacích a hygienických návyků i jiný způsob trávení volného času. "Velkou chybou je stydět se svých blízkých zeptat. Naopak není nic trapného na otázce ,Mami, všimla jsem si, že už dlouho nechodíš ven, bojíš se, že neudržíš moč?‘ " Přímá otázka může prolomit tabu a je cestou k řešení problémů, které se zdají být skryté," radí lékařka Iva Holmerová, předsedkyně České gerontologické společnosti a specialistka na medicínu stáří.
Namístě je i spolupráce s obvodním lékařem v podobě společné návštěvy a rozhovoru o zdravotním stavu. Lékař by vám také měl být schopen předat kontakty na organizace, které nabízejí různé formy péče o seniory. Navíc jejich domácí návštěvy jsou plně hrazené ze zdravotního pojištění.
Stát vám na péči připlatí I když zatím neuvažujete o umístění svého seniora do domova důchodců, jedna z vašich dalších cest by měla směřovat na sociální odbor města. Tam vám také pomohou s vyřízením žádosti o příspěvek na péči – péče o seniora je po všech stránkách náročná a také finančně nákladná. Jeho výše se pohybuje od osmi set korun do dvanácti tisíc podle míry závislosti.
O příspěvek žádá senior s tím, že záleží na něm, zda si uhradí například pečovatelskou službu, pobyt v domově důchodců nebo péči svých blízkých. Rozhodnutí o přiznání příspěvku je na posudkovém lékaři a sociálních pracovnících. Hodnotí se například schopnost komunikace s okolím, přípravy jídla a jeho konzumace nebo osobní hygieny. Zajímejte se předem Pokud zjistíte, že se váš blízký mění a uzavírá do sebe, nastal čas přemýšlet o tom, jaká péče pro něj bude nejvhodnější a jak ji zajistit. Ne vždy je ideálním řešením plné zapojení rodiny a naprosté odmítnutí služeb profesionálů. Obvykle je vhodnější kombinovat obojí, případně si nechat otevřené dveře pro změnu v budoucnosti.
"Úvahy o tom, kdo a jak se o vaši maminku nebo vašeho tatínka postará, nejsou rozhodně předčasné, pokud cítíte, že se postupně mění a stává se na vás závislejší," doporučuje Michal s tím, že je vhodné s předstihem přemýšlet i o některém z pobytových zařízení, jako je domov pro seniory.
Ideální by podle něj bylo, kdyby o tom, že budou jednou potřebovat pomoc okolí, přemýšleli sami lidé už při odchodu do penze, a ujasnili si, jak chtějí, aby vypadal závěr jejich života. "Vždy je lepší, když se o svém životě můžete rozhodnout svobodně sami, než když rozhodnutí udělá někdo za vás. Pak je rozhodování pro všechny strany bolestivější," dodává Michal. Takto se ale podle něj rozhoduje jen minimum lidí a mnozí se stydí mluvit se seniorem o tom, jak se o něj starat, až ztratí soběstačnost.
Málokdo si chce připustit, že péče o blízkého může být nad jeho síly, ale vždy je lepší mít v záloze možnost pobytové péče.
Pokračování na straně 20

Mami, tati, jak vám mohu...
Dokončení ze strany 19
K prudkému zhoršení stavu seniora totiž může dojít zcela náhle a nečekaně. Takže promýšlet dopředu možnosti jeho umístění do specializovaného zařízení vůbec neznamená, že chcete svého blízkého "odložit" a nechcete se o něj starat nebo že jste jako pečující selhali. Právě naopak, díky tomu, že se rozhodujete s časovým předstihem, je to lepší pro všechny.
Navíc čekací lhůty na lůžka v domovech seniorů bývají dlouhé a mohou trvat i několik let. Často tak mnozí senioři putují mezi nemocnicemi, léčebnami dlouhodobě nemocných a různými zařízeními, než se pro ně najde volné lůžko v kvalitním domově důchodců. To přináší obrovský stres jim samotným i jejich rodinám.
Stejně tak je dobré si dopředu zjistit možnosti pečovatelských a ošetřovatelských služeb v místě bydliště. Obvykle je nabízí přímo obec, město nebo městská část a různé neziskové organizace – například pobočky Charity, Diakonie ČCE nebo Naděje, případně soukromé agentury domácí péče.
"Vyžádejte si reference a ptejte se ostatních klientů, jak jsou se službami spokojení. Velkou roli hraje i to, jak se k vám pracovníci chovají. Jsou příjemní?Odpovídají na vaše otázky? Dokážou vše vysvětlit tak, aby to pochopil i člověk, jehož schopnosti vnímat jsou snížené?" radí Renata Kainráthová, viceprezidentka pro terénní služby Asociace poskytovatelů sociální péče.
Úvahy nad koncem života Do svých úvah byste měli také zahrnout citlivé téma péče o seniora na konci života – i když vám to připadá předčasné a jste ve fázi, kdy váš blízký "jen" potřebuje zvýšený dohled. Opět se není zač stydět – podobné úvahy jsou zcela na místě a pomohou vám ujasnit si praktické stránky konce života. Situaci, když nastane, pak lépe zvládnete.
"Často se nám stává, že nás kontaktují rodiny, které pečují o svého blízkého, s několikaměsíčním předstihem, než vůbec naše služby začnou využívat," říká Petr Havlíček, ředitel Hospicového hnutí Vysočina, které nabízí služby domácího hospice. Vyškolené sestry a specializovaní lékaři, psychologové i duchovní jsou k dispozici nejen umírajícímu, ale také jeho rodině. Jejich čas přichází v okamžiku, kdy se člověk dostane do terminální fáze svého onemocnění a už není naděje na zlepšení.
Hospicová péče znamená důstojné doprovázení jak umírajícího, tak jeho rodiny. "Na rozdíl od pečovatelské služby se staráme také o blízké našich klientů a jsme schopni je vyslechnout, podpořit je a nabídnout jim pomoc. Navíc můžeme s rodinou pobýt i několik hodin, včetně pozdního večera nebo noci," dodává Havlíček. Na úhradu hospicových služeb, ať už pobytových, nebo terénních, je možné použít příspěvek na péči.

Foto: Promýšlet dopředu možnosti umístění seniora do specializovaného zařízení vůbec neznamená, že chcete svého blízkého "odložit" a nechcete se o něj starat.
FOTO SHUTTERSTOCK (2×), MF DNES – JAN STROUHAL, MF DNES – LUMÍR SCHULZ

O autorovi: LUDMILA HAMPLOVÁ, Autorka je stálá spolupracovnice LN

Klíčová slova: