Lukáš Otáhal: Internet a můj handicap

17.03.2008 19:53

Počítač, internet, mobilní telefon, MP3 přehrávač - to vše jsou pro nevidomého Lukáše technologie, které mu umožňují užívat si zaměstnání a života jako kdokoli jiný.

Jsem nevidomý a díky počítači jsem našel jak zaměstnání,  tak se mi otevřela brána do komunikace. Notebook o váze 1300 g s výdrží na baterie 10 hodin s mobilním připojením k internetu pomocí PCMCIA karty přes technologii CDMA.

Počítač využívám jak v pracovním, tak osobním životě. Snažím se, aby to bylo všestranné zařízení a myslím, že se to daří. Můžu jej použít prakticky kdekoli. V PC je nahrán speciální software, který čte hlasem vše, co je na obrazovce, takže mohu využívat všechny vlastnosti počítače a zařízení, která k němu mohu připojit. Je to například fax, mobilní telefon.

Mohu číst elektronické knihy, být vždy online s blízkými přes ICQ či Skype, mohu tvořit tabulky, dokumenty, být na internetu, tvořit webové stránky. Ale to není vše. Po připojení skeneru mohu PC využít jako čtecí zařízení. Vložíte knihu do skeneru a za několik vteřin vám hlas automaticky předčítá, co je na daném listu napsané.

Mohu psát e-maily, a když jsem unavený, namluvím je do mp3 a pošlu jako hudební soubor. Díky neomezenému připojení k internetu mohu využívat jak elektronickou knihovnu pro nevidomé, tak online trafiku. Nemusím do novinového stánku, časopis či noviny si stáhnu z internetu a prohlédnu si je prakticky kdykoliv se mi chce.

Též nemusím chodit skoro do banky. Veškeré bankovní operace provádím pomocí internetu. Mohu tvořit různé žádosti. Je možné je opatřit elektronickým podpisem a tím jsou platné po odeslání na daný úřad, či organizaci. Nákup přes internet, poslech internetových a rozhlasových stanic jsou samozřejmostí.

Ve volném čase testuji aplikace pro nevidomé, zda jsou přístupné a tím se snažím o ještě snadnější práci s počítačem a rozšíření jeho možností. Text, jako např. formulář, který naskenuji, mohu v PC vyplnit a vytisknut pro další použití. Je také možné připojit i braillskou tiskárnu. Ta také umožňuje tisk jak textů, tak i některých grafů, které si pak můžu v bodové podobě prohlédnout.

Další užitečnou pomůckou je mluvící mobilní telefon. Opět je v telefonu s operačním systémem nahrána aplikace, která čte vše, co je právě na displeji. Mohu číst a posílat SMS, MMS i hlasové zprávy, které namluvím, a použít jakoukoliv funkci dnešních telefonů.

Někam cestuji, ujede mi autobus, není nic lehčího než se pomocí mobilu připojit na WAP a najít si nový spoj, telefon mi opět vše hlasem přečte. Další zajímavostí je, že mobilní telefon je možné použít jako rozlišovač barev. Namířím fotoaparátem na košili a aplikace v telefonu mi sdělí její barvu. Nebo jsem v práci a nevím, zda je rozsvícené světlo. Opět mi mobil řekne, zda je rozsvíceno či nikoli. To je vhodné tehdy, když odcházím jako poslední. Díky této vlastnosti nenechám rozsvícená světla.

Další využití: jsem na ulici, někdo mi chce říci nějakou informaci, třeba adresu nebo poznámku. Nahraji si to opět do diktafonu mobilu, pak vyjmu z telefonu paměťovou kartu, vložím ji do notebooku a díky stejnému hudebnímu formátu si ji můžu přehrát a libovolně upravovat.

V obou přístrojích mohu dál používat různé kalendáře, diáře, kalkulátory, či cizojazyčné slovníky. K počítači je dále možné připojit braillský řádek, je to zařízení, které informace na obrazovce zobrazí na řádku v bodovém písmu. Je to vhodné pro čtení cizojazyčných textů.

A mé oblíbené aplikace: Čtečka RSS kanálů, posílají se mi zprávy z mých oblíbených stránek. Díky tomu mám přehled o nejnovějších technologiích a softwaru. Dále prográmek, který mi automaticky stahuje elektronickou poštu. Píšu dokument a zvukové upozornění mi sdělí příchod nového e-mailu. Jen se přepnu do druhého okna a zprávu si pohodlně přečtu. Zde je vidět, jakým způsobem mi počítač může pomoci a usnadnit mi spoustu každodenních činností jak v organizaci dne, tak při zpracování informací.