Lukáš Másilko, Ondřej Nečas: Technologie pro zpřístupnění výuky matematiky zrakově postiženým na Masarykově univerzitě

24.07.2014 9:36

Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity se zabývá zpřístupňováním studijní literatury zrakově postiženým studentům již dvanáct let. Jedním z obtížných úkolů je adaptace odborných textů, obsahujících matematickou notaci a jinou speciální symboliku. Článek shrnuje metody a technologie používané ve středisku, umožňující jednak tvorbu takových dokumentů a také práci s nimi zrakově postiženým uživatelům.

„Středisko Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky je celouniverzitním pracovištěm Masarykovy univerzity (dále jen MU). Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly přístupné studentům se smyslovým nebo jiným handicapem.“ [1] MU v současné době eviduje 84 aktivních studentů řádného studia se zrakovým postižením, z toho 35 nevidomých (údaje platné k 31. 12. 2011).

Přibližně 10 nevidomých a slabozrakých studentů studuje obor, ve kterém se potkávají s předměty zaměřenými na matematiku, informatiku, statistiku, fyziku apod. Úkolem pracovníků Střediska Teiresiás je tedy zpřístupnit zmíněným studentům studijní materiály, ve kterých se vyskytuje odborná symbolika či vizuálně podané informace (obrázky, grafy, schémata atd.). Studenti s takovými materiály mohou pracovat v tištěné podobě (nejčastěji ve formě zvětšeného či hmatového výtisku), častěji však používají digitální verzi textu, kterou prostřednictvím počítače mohou číst i editovat.

Celý příspěvek ve formátu PDF je v příloze.