Lucie Nováková: Internet a můj hendikep

21.03.2009 14:50

Jmenuji se Lucie Nováková a mám 18 let. Jsem zrakově a tělesně postižená. Internet využívám už několik let a už mi mockrát pomohl a stále pomáhá a věřím, že ještě dlouho pomáhat bude a že se bude více a více zdokonalovat. Když víte, kde a co hledat, máte vyhráno.

Když jsem potřebovala něco do školy, stačilo jen potřebné zadat do nějakého vyhledávače a hned se objevilo spousty odkazů, že jsem někdy ztrácela přehled o tom, co vlastně hledám. Můžu tam ale také nalézt informace z běžného života. Jako zprávy, co zase zdražili nebo jaké bude počasí, abych nezmrzla, když půjdu ven.

Také mi usnadňuje komunikaci. Jako uzavřenější člověk se mi špatně navazují nějaké mezilidské vztahy. Déle trvá než se spřátelím. Ale na internetu jsem svobodná a nikdo o mém hendikepu neví, což je výhoda, protože mě ostatní hned neodsoudí, tak jak tomu je v normálním životě. Teprve až poznám, jaká je ta osoba na druhé straně, pak se přiznám a většinou to výjde a stanou se z nás ještě větší přátelé než před tím. A to vím z vlastní zkušenosti.

Ještě bych se mohla zmínit o různých fórech, diskuzích, chatech a konferencích, které se na internetu zakládají. Vytvářejí se tak skupiny lidí s podobnými nebo se stejnými zájmy a to jsou opět další přátelé navíc. Buď si jen tak povídají a nebo řeší nějaké problémy, například ohledně počítače.

Na internetu se také dobře nakupuje. Nemusím se nějak složitě nikam dopravovat, jen si naťukám adresu nějakého internetového obchodu a v klidu si nakoupím a to mnohdy levněji, než kdybych nakupovala v nějakém supermarketu. Můžu tak nakoupit cokoliv, od hraček, oblečení až třeba po elektroniku a jídlo, které přivezou až domů.

Mezi další, ale určitě ne poslední výhody internetu patří i zábava. Denně tam nacházím nové vtipy, zábavné prográmky a další vtipné drobnůstky. Poslední dobou se rozmohlo poslouchání a sledování on-line rádií a televizí, což je praktické, protože můžu něco dělat na počítači a zároveň poslouchat rádio.

Internet má ale i své špatné stránky, a to doslova. Při nákupu si musím dávat pozor, jestli to není nějaký podvod a já opravdu dostanu to, co jsem si koupila. Ale to se asi zjistit předem nedá. Další věcí, na kterou si musím dávat pozor, jsou viry. Jakmile se dostanou do počítače mohou ho zavirovat a oprava pak stojí peníze a nebo v tom lepším případě jen vymazat nějaké soubory, které jsou mnohdy důležité, takže je to také nepříjemnost. Sice existují různé antivirové programy, ale lidé jsou stále vynalézavější a vyvíjejí stále dokonalejší a dokonalejší viry a antivirové programy už na to nestačí.

Mnoho lidí je na internetu závislých a tady by platilo přirovnání, dobrý sluha, ale špatný pán. Stát se závislým nebo závislou není problém. Ani si toho nevšimnete, ale přestat, tak to už je horší a většina lidí to bez pomoci někoho jiného nezvládne.

Internet je skvělá věc, ale nesmíme se jím nechat ovládnout. Je to přece jen věc, která by bez přispění člověka sama nefungovala. I když, kdo ví. S postupem technologie se jednou ráno probudím a zjistím, že internet ovládl svět. Že nežiji ve skutečném světě, ale že je to jen vymyšlená realita.