Lítáme v tom všichni – ve vzduchu neexistují bariéry

V pondělí 27. dubna 2015 se v jediném větrném tunelu v Česku – Hurricane Factory Praha - uskuteční unikátní projekt na podporu znevýhodněných osob ve společnosti „Lítáme v tom všichni.“ V tunelu simulujícím volný pád, s prouděním vzduchu až 270 km za hodinu, spolu budou létat vozíčkáři, amputáři, nevidomí, neslyšící, mentálně postižení, děti z dětských domovů, děti s onkologickým onemocněním a senioři. Smyslem projektu je ukázat veřejnosti, že pokud je vůle, můžou i lidé s omezením žít aktivně a plnohodnotně ve společnosti, jíž jsou přirozenou součástí.

Projekt lítáme v tom všichni organizuje nezisková organizace Cesta za snem, o.s. vozíčkáře Heřmana Volfa, ve spolupráci se společností Hurricane Factory Praha, provozovatelem jediného simulátoru volného pádu u nás.

„Možnost vyzkoušet si létání ve větrném tunelu mě okamžitě nadchla,“ říká Heřman Volf, který usedl na invalidní vozík před deseti lety po nešťastném pádu na lyžích.

„Už jsem zkoušel skákat z letadla v tandemu s instruktorem, ale neuspokojovalo mě to.  Ve všech aktivitách, které dělám, chci být maximálně soběstačný a vyrovnat se zdravým lidem. Vyzkoušel jsem si, že ve větrném tunelu mohu létat sám. Šlo mi to stejně dobře, jako nehandicapovaným začátečníkům. Chtěl jsem, aby si pocit volnosti při letu mohli vyzkoušet i jiní. Nejen lidi na vozíku, ale také lidé s amputacemi, nevidomí, neslyšící nebo lidé s mentálním postižením,“ komentuje důvody ke vzniku projektu Heřman Volf.

Den plný létání bez bariér bude rozdělen do čtyř bloků. V prvním bloku si simulátor volného pádu vyzkoušejí děti z dětských domovů a onkologickým onemocněním, lidé s mentálním postižením a senioři. V druhém bloku spolu budou létat nevidomí a neslyšící. Ve třetím vozíčkáři a amputáři a poslední, čtvrtý bude věnován známým osobnostem a vybraným novinářům.

Mezi osobnosti, které se projekt rozhodly podpořit, patří Jiří Ježek, nejúspěšnější para-cyklista historie, David Drahonínský, držitel dvou paralympijských medailí z lukostřelby, Stanislav Bartůšek, sportovní komentátor České televize a pokořitel havajského Iron Mana a další. Na projektu dále spolupracují Centrum Paraple, Jedličkův ústav v Praze, Srdcerváři, Neviditelný výstava nebo České centrum znakového jazyka Pevnost.  

„Zakládáme si na tom, že létat v tunelu může kdokoli od pěti let věku. Proto jsme k původní myšlence Cesty za snem, o.s. „létání handicapovaných“ přidali ještě děti z dětských domovů, děti s onkologickým onemocněním a seniory,“ říká Eva Rozkovcová, marketingová manažerka Hurricane Factory Praha a dodává: „Nic podobného v takovém rozměru a s tolika skupinami lidí se specifickými potřebami zatím nikdo nevyzkoušel. Pokud se nám vše povede, věřím, že to pro zúčastněné bude nezapomenutelný zážitek, ale také, že dokážeme zdravotně a sociálně znevýhodněné motivovat k aktivnímu stylu života.“

„Lítáme v tom všichni“ je odvážný a novátorský projekt na podporu integrace znevýhodněných osob do společnosti. Má za cíl posunout mantinely možností aktivit s handicapem, inspirovat lidi se zdravotními, psychickými či jinými problémy, k odvaze zkoušet nové věci a jít si za svým snem.

K splnění snu stačí mnohdy jen rozhodnout se a mít ty správné lidi kolem sebe. Každý z nás tvoří celek jedné společnosti. Současně nikdo nemůže vědět, co bude zítra s ním a jeho blízkými. Nejsme vtom sami. Lítáme v tom všichni!

Tomáš Pchálek

Videoukázka letu ve větrném tunelu.

 

Klíčová slova: