Leoš Lacina: Internet je dobrý sluha, ale špatný pán

16.03.2009 21:10

Ležím v nemocnici v Městci Králové na magnetoterapii. Před týdnem mi na pokoj paní doktorka zařídila síťovou přípojku k jejich maximálně zabezpečenému intranetu, kde spousta stránek je nespustitelných, a já si vzpomněl na letošní motto a začal psát.

Při skoku do vody se pode mnou utrhnul břeh a ve vteřině se mi dokonale změnil život. Utrpěl jsem úraz krční páteře s následkem trvalého ochrnutí dolních i horních končetin. Žil jsem se svou ženou a malým synkem docela spokojeně, podnikal v počítačích, rekonstruoval rodinný domek. Společně jsme sportovali a cestovali a tak jsem se nemohl smířit s tím, co tvrdili doktoři, že už nikdy nebudu hýbat rukama ani nohama.

Stále jsem zoufale doufal, že se z toho špatného snu probudím. Vůbec jsem si nedovedl představit, že je možné takhle dál žít a o všechno muset požádat. Dva roky jsem se nemohl samostatně ani najíst, ani ovládat notebook nebo číst knížky. Zoufale jsem chtěl být samostatný a nebýt přítěží.

Mezitím, co jsem se snažil pracovat na sobě, manželství nevydrželo a já se stěhoval z domku do panelového bytu, kde mi pomáhají v mé životní situaci rodiče a přítelkyně z Internetu. Ohromná vnitřní síla mě hnala kupředu. Nevzdal jsem to. Horní končetiny se mi podařilo rehabilitací částečně obnovit s tím, že pracuji omezeně na počítači. Píšu malíkovou hranou, klouby, prstem – jak to jen jde.

Začal jsem učit a doučovat na počítači především děti, později ženy na mateřské, podnikatele a ostatní, co měli zájem. Největší zájem je o znalost Office a Internetu. K tomu programuji, provádím grafické návrhy a navrhuji plakáty. Hodně se musím vzdělávat a zároveň zjišťuji, jak lidé přicházející s konkrétními požadavky na výuku v oblasti Internetu mají dosti zkreslené představy o jeho bezpečném provozování.
 
V roce 1998 po zřízení přípojky jsem se začal učit, co vlastně Internet představuje, jak ho využívat, jak sebe i můj počítač chránit a učím se dodnes. Nechci se tentokrát rozepisovat, co všechno mi Internet dal, a jak jsem se seznámil s mou nynější přítelkyní. Internet je prostě světový fenomén v komunikaci a spojení s celým světem, kde jeho vlastnosti oceňuji hlavně jako člověk s hodně omezenou hybností.

Je pro mě neocenitelným pomocníkem v mnoha směrech, ale má bohužel i stinné stránky. Je prostředníkem pro různé spamery, podvodníky, hackery, tvůrce virů a malwarů a v neposlední řadě pro lidi s různými úchylkami zaměřující se na servery sdružující lidi stejných zájmů a na seznamky v podobě falešných profilů i na naše děti, magicky přitahující Internet. Našemu počítači tím hrozí zavirování, únik osobních informací, ztráta dat, značné zpomalení a mnoho dalšího.

Závěrem mi dovolte připomenutí několik vlastních zkušenosti, jak bezpečně na Internetu.
1. Pravidelně si ve vašem počítači aktualizujte nejnovější záplaty operačního systému, bezpečnostní brány (firewall), antivirový a antispyware software a kontrolujte funkčnost. Používejte čističe dočasných internetových souborů.
2. Ignorujte e-maily, v nichž se po vás požaduje, abyste se přihlásili na webovou stránku obchodní nebo finanční instituce a aktualizovali informace o vašem účtu. Nikdy neklikejte na adresu webové stránky, kterou jste dostali e-mailem. Jde o podvodné maily.
3. Nikdy neposílejte vaše osobní údaje jako jsou číslo kreditní karty, účtu nebo rodné číslo prostřednictvím e-mailu. Pokud chcete poskytnout tyto údaje prostřednictvím webové stránky nějaké organizaci, dívejte se po označení, že je stránka bezpečná.
4. Měňte si pravidelně hesla a používejte složitější slova – znaky v kombinaci s čísly.
5. Pokud posíláte hromadný mail vašim přátelům, třeba pf-ko, používejte u výběru příjemců zpráv skrývání emailové adresy, jinak spamery upozorníte na sebe i své přátele.
6. Vysvětlujte svým dětem jak surfovat a zároveň kontrolujte jejich činnost. Vyplatí se to. Podělil bych se i o další zkušenosti. Tak někdy příště a surfujte bezpečně.