Lenka Štolfová: Zdravotně postižení a internet

04.01.2007 6:56

Zdravotně postižení a internet? Nejsem zdravotně postižená a přesto bych ráda i já  přispěla svou úvahou k významu internetu pro zdravotně postižené.

Jak už jsem se zmínila, netrpím žádným zdravotním postižením a přesto mě často napadá, že já a handicap k sobě neodmyslitelně patříme. Jsem matkou postiženého syna a má rodina patří mezi rodiny, které pečují o své blízké se zdravotním handicapem. A právě pro nás je internet velikou pomocí. K nám byl Bůh milosrdný a dostatečně nás „vybavil“ jak po stránce psychické, tak fyzické. K naším dětem tak milosrdný nebyl a je na nás, abychom se o ně postarali.
 
Velkým plus je pro nás doba, ve které momentálně žijeme. Dnešní společnost nezavírá před „nedokonalostí“ člověka oči. Nestaví zdi. Naopak se snaží mnoho zdí, které měly v dřívějších dobách přispět k izolaci zdravotně postižených, zbourat – snaží se o integraci. Nemalým dílem k tomu přispívá také internet.

 Internet je veliká studna informací a pro nás, rodiče postiženého dítěte, jsou informace důležitou součástí života. Pokud chceme pro své dítě něco udělat a poskytnout mu náležitou péči, musíme být neustále informováni o všem, co se nás a našeho dítěte nějakým způsobem týká. Internet nám umožňuje získat podrobnější informace o diagnóze a sociálních službách. Díky internetu nežijeme v izolaci a nevědomosti, ale máme neustálý přísun aktuálních informací. Stačí si jen vyhledat internetové stránky, které nejlépe vyhovují našim potřebám.

 Co jiného dodat? Napadá mě jeden citát: „Bolest druhých, nám pomáhá nést naši vlastní“. Často, když je mi smutno, přečtu si na internetu příběhy a zkušenosti jiných rodičů a okamžitě procitnu z pocitu smutku a beznaděje. Vždy totiž zjistím, že nejsme jediní, že na tom není naše dítě zase tak špatně, a že je spousta rodin, které mají mnohem těžší životní úděl. A před nimi já smekám…