Kytice lidem vázaná

Umělecký soubor Bílá holubice připravil pro sezónu 2017/2018 další, v pořadí už pátou celovečerní inscenaci. Její premiéra bude 29. září v Ostravě.

Inscenace je inspirována verši Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice a lidovými zvyky Čech a Moravy. Kytice lidem vázaná je dílem, které žánrově vychází z ohlasové poezie a samo se ohlasem také stává. Volné užití lidových prvků v autorské hudbě Ondreje Kalužáka spolu s úchvatnými Erbenovými verši vytváří tajemné až mystické představení plné emocí, vynikajících hereckých a tanečních výkonů.

Režie představení se znovu ujala Gabriela Ženatá, která před dvěma lety, ještě pod jménem Krečmerová, režírovala v Bílé holubici úspěšné představení Cirkus.

„Otevřenost, touha tvořit, kterou se vyznačují členové souboru Bílá holubice, byla tak strhující, že jsem neváhala a souhlasila s další spoluprací. Stejně, jako při vzniku Cirkusu, i nyní režíruji a čekám, co překvapivého a nečekaného nakonec vznikne,“ svěřila se režisérka.

„Máme za sebou intenzivní zkoušení, kdy jsme poskládali finální strukturu představení,“ přibližuje vznik inscenace její choreografka, Jana Ryšlavá. „Teď už jen ladíme a pilujeme choreografie, pracujeme na hlasovém projevu a práci s rekvizitami tak, aby premiéra byla opět úžasná. “

Umělecká ředitelka souboru Marie Dinkovová dodává: „Jelikož jsme specifická skupina umělců, můj  největší úkol je být na jevišti při samotné tvorbě a kontrolovat, aby vše po technické stránce fungovalo. Také se snažím být psychickou podporou jak našim členům, tak také hercům a tanečníkům. Jak se zkoušení blíží k premiéře, začíná být stále náročnější. Musím pochválit všechny za to, že odvádějí skvělou práci a chtěla bych poděkovat všem, kteří, přes všechna zranění či nemoci, které v průběhu zkoušení utrpěli, nic nevzdali a zkoušeli dál.“

Premiéra představení Kytice lidem vázaná bude 29. září v 18.30 v Divadle loutek Ostrava. Jeho vznik podpořili: Statutární město Ostrava, Krajský úřad Moravskolezského kraje, Ministerstvo kutruy, Rotary International, INNOGY, Nadace Život umělce, Ostravské komunikace, Autodoprava Miroslav Tvrdý.

Xenie Kaduchová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.