Konto Bariéry vyhlašuje veřejnou sbírku

Na přístroj, který dokáže dočasně nahradit srdce a plíce.

-Kritické selhání srdce nebo plic. Stav, který může znamenat konec. Díky rychlému zásahu a péči odborníků nemusí. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze využívá pro tento účel mimo jiné takzvanou mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO). Vytíženost tohoto přístroje je obrovská a kapacitně nepokrývá potřeby VFN. Konto Bariéry proto vyhlásilo veřejnou sbírku na další přístroj.  

„Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) se využívá pro krátkodobou podporu u onemocnění, při nichž nejsou srdce a plíce schopné plnit svou funkci a nereagují na běžnou léčbu, včetně léků a umělé plicní ventilace,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., zástupce přednosty kliniky, vedoucí lékař koronární jednotky, II. interní kliniky kardiologie a angiologie, VFN a 1. LF UK v Praze.

Laicky řečeno: životní funkce – dýchání, srdce a krevní oběh selhávají. Díky systému ECMO je možno nahradit činnost srdce a plic do doby, než svoji funkci obnoví nebo se nepřistoupí k nějakému jinému řešení. Je to v zásadě jednoduchá forma mimotělního oběhu, který se jinak používá při operacích srdce. Může se využívat po dobu několika dnů až týdnů.

Když jde o lidské životy, tak Konto Bariéry nemůže zůstat lhostejné. Argumenty odborníků z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byly tak přesvědčivé, že jsme se bez váhání rozhodli sbírku vyhlásit a zaštítit,“ říká Mgr. Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.

Nový přístroj ECMO stojí 2 miliony korun. Přispět je možné na transparentní účet Konta Bariéry 17 111 444/5500, variabilní symbol 8888.

Petra Seberová

 

Klíčová slova: