Konopí je lék, ne zázrak

04.02.2014 17:04

Spousta lidí považuje tuhle kontroverzní rostlinu za všelék. Pojďme ji zbavit předsudků, ale i svatozáře.
Kvůli tomu, aby mohli výtažky z konopí setého legálně užívat lidé, kteří ho ze zdravotních důvodů potřebují, se podepisovaly petice, a teď to vypadá, že zákon, který jeho léčebné použití legalizuje, by mohl letos konečně začít platit. Mezitím chronicky nemocní tuhle teplomilnou rostlinu pěstují potajmu na zahrádkách a mladí si z ní pro potěchu balí cigarety a pečou konopné koláčky, čímž činí těžkou hlavu bojovníkům proti drogovým závislostem.  

ANDĚLSKÉ, NEBO ĎÁBELSKÉ  

Démonizace se konopí dočkalo až v posledních sto letech, před tím ho lidé po tisíciletí pěstovali jako užitečnou zemědělskou plodinu, která sloužila k výrobě textilií, pevných lan a papíru. Pak konopí nahradila bavlna a dřevo, takže v průmyslu upadlo v zapomnění. Na jeho léčivé účinky se ale nezapomnělo.
"Konopí je lék, neexistuje na něj fyzická závislost a ta psychická je slabá. Nejsem pro plošnou legalizaci konopí, ale kdyby bylo zcela legální, zato alkohol a cigarety naopak nelegální, byl by svět mnohem zdravější," zdůrazňuje Lumír Hanuš, český vědec, který účinky konopí zkoumá od 70. let minulého století, v současné době na univerzitě v izraelském Jeruzalémě. Nedávno přijel domů do Česka, aby za svou práci převzal Cenu adiktologie (obor, zabývající se léčbou závislostí). "Konopí ovšem není všelék, jak si někteří myslí. Nevyléčí vždy, nevyléčí každého, nevyléčí každou nemoc a ani každé stadium nemoci," vysvětluje docent Hanuš.
V současnosti se ve světě konopí užívá oficiálně pouze k paliativní léčbě. Ta odstraňuje příznaky nemoci, ne však nemoc samotnou. Za příklad dává docent Hanuš své dvě kolegyně z jeho výzkumném pracoviště, které onemocněly rakovinou. Okamžitě začaly používat konopí, ale ani jedné nedělalo dobře a musely ho úplně vynechat. Výsledky dosavadních vědeckých výzkumů však hovoří příznivě. V izraelské studii už sledují 9500 pacientů a jen 10 % z nich s léčbou konopím končí, protože jim nepomáhá nebo nedělá dobře. A 90% úspěšnost je vynikající výsledek!

KDE VŠUDE POMÁHÁ

V zemích, kde je povoleno, se konopí používá při léčbě artrózy a revmatismu, pro mírnění následků chemoterapie při rakovině nebo proti bolestem v konečných stadiích této nemoci. S úspěchem ho vyžívají nemocní s AIDS, s Parkinsonovou chorobou, s roztroušenou sklerózou a Crohnovou nemocí (zánětlivé postižení střeva). Pomáhá i epileptikům a působí dobře při léčbě anorexie a kožních chorob, jako je lupénka či atopický ekzém.

NENÍ TŘEBA KOUŘIT

Mnohem zdravější než kouření konopí je inhalace za pomoci tzv. vaporizace. To je moment, kdy se aktivní a aromatické látky obsažené v rostlinách začínají přeměňovat z pevného do plynného skupenství. Konopí se zahřeje mírně nad bod vaporování a tím se z něj začnou uvolňovat aktivní látky, které pacient vdechuje.
Další možností je těsto s konopnými výtažky. Například v Izraeli se dají koupit konopné sušenky, jejichž účinek by měl být silnější a delší než u jiných produktů z konopí. Je možné tady dostat i konopný olej s vysokou koncentrací účinných látek, který se nakape pod jazyk a přes sliznici putuje do organismu.
A kde vzali konopí opět na milost? Legálně je používají nemocní ve Velké Británii, v Izraeli, ve Švýcarsku, Španělsku, Francii, Itálii, v některých státech USA a v Kanadě.

---

CO NA TO ODBORNÍK doc. Michal Miovský přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

JAKÉ MÁ KONOPÍ NEŽÁDOUCÍ VEDLEJŠÍ ÚČINKY?

"Konopím se nelze smrtelně předávkovat, ale někteří lidé mohou mít při větších dávkách různé psychické komplikace. Nejrizikovější skupinou jsou psychiatričtí pacienti a lidé s dispozicí k psychické poruše. U nich by mohlo i po jednorázovém užití konopí dojít k rozvoji nemoci. Samostatnou skupinu tvoří nezkušení uživatelé, kde je v případě vyšší dávky a nečekaného účinku riziko negativní reakce. Ta může mít podobu úzkostného nebo depresivního stavu, někdy i dost závažného."

---

JAK KONOPÍ FUNGUJE V NAŠEM TĚLE?

- Obsahuje stovky účinných léčivých látek - kanabinoidů. Kromě nich má řadu dalších zdraví prospěšných složek: esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky.
- Ke kanabinoidům patří i omamné THC, které je základem drogy zvané marihuana. Konopí ale obsahuje například i kanabiol CBD, hojně zastoupený v takzvaném technickém konopí (konopí seté), které je u nás povoleno. CBD tedy mohou naši výrobci léčebné konopné kosmetiky používat.
- Lidé mají v těle velké množství kanabinoidních receptorů - míst, která reagují na působení kanabinoidů.
- Receptory poprvé popsal americký molekulární farmakolog William Anthony Devan. S ním spolupracoval i docent Hanuš a společně objevili první endogenní kanabinoil, tedy látku, kterou si tělo samo vyrábí a která působí na zmíněné receptory. Nazvali ji anandamid a definovali její funkci: má za úkol pomáhat tělu překonat únavu a zlepšit náladu.
- Tyto objevy otevřely cestu k pochopení léčebných účinků konopí. Kanabinoidní receptory jsou jedny z nejrozšířenějších v těle, sami si utváříme látky, které na tyto receptory působí. Konopí jich však dodá mnohem víc a vzhledem k velkému počtu receptorů v řadě orgánů může ovlivňovat spoustu nemocí.

---

LÉČIVÉ PŘÍPRAVKY S KONOPÍM

Konopný tea tree olej v sobě spojuje sílu čistého konopného oleje a 20% oleje z australského čajovníku. Pomáhá při atopickém ekzému, při kožních a nehtových infekcích či plísních, působí na afty, regeneruje odřeniny a tiší bolest po bodnutí hmyzem.

Konopná mast Carun obsahuje jako jediná u nás výtažky z celé rostliny konopí setého (které v sobě téměř nemá THC), takže nabízí nejvíce účinných látek. Má certifikát zdravotnického prostředku a pacienti ji využívají nejen pro léčbu kožních chorob, ale i na bércové vředy, odřeniny, popáleniny nebo na hemoroidy.

Konopný hřejivý gel se výborně hodí na ranní rozpohybování ztuhlého těla, masáže gelem pomohou při problémech s klouby nebo páteří. Obsahuje 10 % konopného oleje, extrakt z chilli, silici z jalovce, kafr a mentol.

Foto: Někdo si nemůže léčivé účinky konopí vynachválit, jinému ale nepomáhá
FOTO THINKSTOCK. CZ A ARCHIV

O autorovi: TEXT ZDENA LACKOVÁ

Klíčová slova: