Konference INSPO představí nový orientační systém pro zrakově postižené

Pro orientaci lidí s těžkým zrakovým postižením v interiéru i exteriéru se převážně využívá slepecká hůl a akustické majáčky s ovládací vysílačkou. Konference INSPO, která se koná 25. března v Kongresovém centru Praha, představí použití nových technologií jako jsou tzv. beacony. V kombinaci se softwarovým vybavením chytrých mobilních telefonů a dobře připravenými popisy prostoru mohou do orientace zrakově postižených vnést nový rozměr.

Novinku předvedou Marek Salaba ze SONS ČR a Jan Pechan ze společnosti Matapo. Nevidomí účastníci konference jistě uvítají také navigační systém pro nevidomé chodce Naviterier, který představí Zdeněk Mikovec a Jan Balata z ČVUT. 

Právě na ČVUT ve spolupráci s dalšími partnery vyvinuli navigaci pro nevidomé, která je přesná, spolehlivá a nezávislá na GPS. Pracuje totiž s přesnou geometrií chodníků, informuje o typech přechodů, tvarech rohů budov, směru hluku z rušných ulic.

Program konference INSPO obsahuje širokou škálu řešení využívajících informační a komunikační technologie k usnadnění života lidí s nejrůznějším zdravotním postižením. 

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat, a to prostřednictvím tohoto registračního formuláře. Doporučujeme registraci neodkládat, protože kapacita sálu bude již brzy zaplněna. 

Sedmnáctý ročník konference INSPO pořádá BMI sdružení s pomocí spolku Křižovatka.cz. Generálním partnerem je Nadace Vodafone,  partnerem AutoCont CZČSOB  a odborným partnerem Teiresiás, středisko Masarykovy univerzity pro pomoc studentům se specifickými nároky. Mediálními partnery jsou ČTK Protext a portál Helpnet.cz.

Klíčová slova: 

Komentáře

KNFB Reader a chytrý mobil jako čtečka tištěných textů pro zrakově postižené
Novinky v BlindShellu 2 Baroque
Nový orientační systém pro zrakově postižené​

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.