Konference INSPO: 20 let inovací na poli informačních a komunikačních technologií pro lidi se zdravotním postižením

Již dvě desetiletí informuje konference INSPO o nejnovějších pomůckách, aplikacích a službách, které usnadňují život osobám s různým zdravotním postižením. I díky ní tak dnes mnoho lidí využívá technologie, které jsme si na začátku tisíciletí nedovedli ani představit. Dnešní tisková konference zhodnotila pokrok v tomto odvětví a naznačila, jakým směrem se bude vývoj ubírat v dalších letech. Řada technologických novinek čeká také návštěvníky INSPO 2020. Jubilejní 20. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 28. března 2020 v Kongresovém centru Praha.

V prvních letech 21. století bylo pro lidi s vážným pohybovým omezením téměř nemožné pracovat s počítačem. Už v roce 2005 ovšem konference INSPO představila novinky, které tuto situaci pomohly změnit. Vývojáři z ČVUT zde předvedli zařízení I4Control pro ovládání počítače očima, ovládání počítače hlasem s pomocí programu MyVoice zase ukázali pracovníci Technické univerzity Liberec.

V průběhu let poté následovaly další alternativní způsoby, například pomocí úst či pohybem hlavy. Některé z nich představil na dnešní tiskové konferenci v Praze Jiří Menšík ze společnosti PETIT HW-SW, na vlastní oči, ústa či hlavy si je pak budou moci vyzkoušet i účastníci březnové konference INSPO.

Návštěvníci se zde seznámí i s dalším zásadním milníkem tohoto vývoje – prototypem asistenčního systému, na jehož vývoji se v rámci mezinárodního projektu podílí Západočeská univerzita v Plzni. Je určen pro lidi, kterým hlava funguje dobře, zároveň jsou však odkázáni na pomoc okolí, protože se prakticky nemohou pohybovat a mají rovněž problémy s mluvením. Díky projektu BASIL můžou komunikovat s počítačem přímo vlastní mozkovou aktivitou. Systém v ní nalezne určující vlny pro požadovanou akci a zajistí pomoc například s otevřením okna v rámci takzvané chytré domácnosti.

„Konference mapuje současný vývoj a každým rokem představuje na konkrétních příkladech, jak lze nové poznatky vědy a techniky využít při zlepšování života lidí s různým zdravotním postižením. V posledních letech šlo například o využití neurotechnologií, 3D tisku, nanotechnologií, internetu věcí či umělé inteligence. V roce 2020 k nim přibude virtuální realita,“ uvedl Jaroslav Winter z pořádajícího BMI sdružení.

Velkému zájmu se bude těšit určitě i bionická ruka, kterou společnost Ottobock také představila na dnešní tiskové konferenci. Nedoslýchavé či neslyšící osoby pak jistě velmi potěší aplikace Beey společnosti Newton Technology, která umožní automatické generování titulků a jejich propojení s videem ve webovém prohlížeči.

Oblast mobilních aplikací je obecně jedním z odvětví, jehož vývoj si lidé před dvaceti lety nedovedli jistě ani představit. Zatímco na začátku tisíciletí mohli například neslyšící komunikovat na dálku jedině poštou či faxem, dnes mohou nejen napsat email či SMS přímo z telefonu, ale také jeho prostřednictvím uskutečnit třeba videohovor.

Aplikace Signslate navíc nabízí tlumočení z a do znakového jazyka online přímo z mobilu. To neslyšící ocení zvláště při návštěvě úřadů nebo třeba u doktora.

Aplikace Signslate vznikala za přispění Nadace Vodafone, která podpořila rovněž projekt AfaSlovník. Ten vytvořil aplikaci, která jako první v Česku učí mluvit pacienty po mrtvici. Aplikace umožňuje samostatné domácí procvičování a jako moderní terapeutická pomůcka slouží i klinickým logopedůn.

"Mobilní aplikace dnes pomáhají lidem s nejrůznějšími specifickými potřebami a jsou ukázkou toho, jakým tempem se informační a komunikační technologie pro lidi se zdravotním postižením vyvíjejí. Jsme hrdí na to, že se již řadu let účastníme tohoto vývoje a budeme ho podporovat i nadále,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone ČR, která bude již posedmé generálním partnerem konference INSPO.

Na březnové konferenci budou také vyhlášeny výsledky Ceny ČSOB Internet a můj handicap. Její pravidla se po 15 ročnících, kdy byly hodnoceny jen literární práce, nyní mění.

Literární cena Internet a můj handicap je s ČSOB spojena již 6 let. Jsme velmi rádi, že v sedmém roce spolupráce soutěž dozná evoluční změny a nově ocení autory, kteří pravidelně a systematicky upozorňují na specifika života s handicapem, a jsou tak častou inspirací nejen pro své čtenáře,“ uvedla Jitka Švejcarová, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Podmínky soutěže jsou vystaveny na http://www.inspo.cz/internet-muj-handicap-0. Program konference INSPO bude zveřejněn na www.inspo.cz v prvních lednových dnech a současně bude zahájena registrace účastníků.

Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery INSPO 2020 jsou Autocont, ČSOB, Microsoft a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Konferenci pořádá BMI sdružení, z.s., s pomocí spolku Křižovatka.cz.

 

 

Klíčová slova: