Juraj Danko: Jak mi internet pomáhá vyrovnat se s mojím zdravotním handicapem?

04.01.2007 7:01

Internet je jedna veliká pavučina nápadů, které jsou vloženy do jednoho kyberprostoru. Zde se setkává množství zájmů, témat, problémů a myšlenek na jedném místě zvaném internet oddělen od sebe jenom url odkazy. To nese s sebou spoustu výhod i nevýhod. Internet mi zlepšuje dostupnost informací, které můžu samostatně studovat bez pomoci jiného, což klasickým papírem nejde, snižuje sociální bariéry, protože v komunikaci na internetu není dané znevýhodnění také zřetelné, jako v normálném světě, dělá práci pohodlnější a dostupnější, instituce, které k životu potřebuji si mohu vyhledat na netu, mohu komunikovat s jejimi zaměstnanci a nemusím ji navštěvovat pracně osobně s někým. Na druhé straně, internet je směs reklamy, virů, polofunkčních, nebo zcela nefunkčních odkazů a grafických informací, zvyšuje závislost na internetu, riziko ještě většího prohloubení stávajícího onemocnění tím, že se zvyšuje riziko onemocnění páteře, pohybového aparátu, sluchové a zrakové percepce.

Cítím, že internet čeká ještě velká revoluce. Myslím si, že když bude chtít být internet v budoucnu dostupný všem lidem s co nejrůznějším vnímáním informací z internetu, bude muset zhodnotit alespoň základní strukturu internetu, která bude obecně platit pro celý internet a která bude vyhovovat všem zainteresovaným stranám, což se zdá býti veliký problém, protože internet v dnešní podobě je extrémně pestrý, co stránka, to jiná struktura stránky, jiné rozlyšení, uplně jiný design… Tohle je na jedné straně skvělé, protože život je pestrý a proto i internet je dobrý, protože je pestrý, ale jistá jednotnost, alespoň v těch nejzákladnějších prvcích by měla existovat, co se týče formálné stránky internetu, protože když né, tak není zajištěno, že internet bude dostupný skutečně pro všechny a budem moci žít a umírat společně s netem.

Když si svůj život proberu jakkoli, internet v něm má velké zastoupení a jako spousta moderních pomůcek pomáhá spříjemňovat život, který si bez netu nedovedu představit. Internet je ale závislý na kvalitě lidské práce a funkčnosti hardwaru, bez kterého nemůže fungovat jak lidský faktor, tak technika ovlivňuje prostor internetu a umocňuje zážitek z něj.