Josef Louda: Co pro mě znamená internet

04.01.2007 6:45

Do svých 33 let jsem žil celkem běžný život, tak jako mnoho jiných lidí. Pak přišla nemoc a já začal ztrácet zrak, až nastala nekonečná tma. Již tehdy byl počítač tak trochu i mým koníčkem, ale k čemu je počítač, když nevidím na monitor? Naučil jsem se sice dobře psát na klávesnici díky jednoduchému prográmku, jenž mi říkal písmena a četl text, ale to bylo zoufale málo. Až teprve profesionální čtecí program mi přinesl úžasné možnosti s ovládáním počítače až po psaní e-mailů a internet.

E-mailová pošta mi přinesla nové přátele, spousty zajímavých poznatků a také zjištění, že nejsem jediný, kdo nemá to štěstí vidět vše kolem sebe. Život se hned zdál lehčí, ale to jsem ještě netušil, že co mě potkalo nebylo zdaleka tak hrozné, oproti tomu co mě ještě čeká.
K té tmě jsem totiž navíc po čase od pasu dolů ochrnul. Nastalo peklo na zemi a to doslova, protože jen kdo zažil, ví, jaký je to pocit být jakoby půlkou těla namočen do roztaveného vosku. Znovu jsem mohl mnohem víc ocenit možnost vzít si klávesnici do postele a díky hlasovému výstupu zase vyrazit do světa bez hranic. To mi pomáhalo překonat nejhorší chvíle bezesných nocí. Získával jsem nové informace o mé nemoci, která dostala pojmenování roztroušená skleróza. Dozvídal jsem se od jiných takto podarovaných spousty užitečných rad a časem snad i jiným pomohl rozptýlit nepříjemné chvíle. Našel jsem i pár stránek, kde bylo informací mnohem víc, než bych mohl někdy získat od lékařů v ordinaci, kde má lékař jen velmi málo času. Internet je pro nás, těžce zdravotně postižené, dar přímo z nebes, protože díky internetu mohu zase žít téměř plnohodnotným životem. Mám neustále přehled o novinkách snad ve všech oblastech lidského poznání a vývoje techniky. Pár mých přátel díky němu získalo práci a to je pro handicapované často velký problém.
Díky internetu si můžeme sami hodně zařídit, takže se stáváme soběstačnější a méně závislí na pomoci nejbližšího okolí i společnosti. Jen se nesmí zapomenout, že všeho s mírou a i když si u počítače většinou pohodlně ležím, tak do života nezbytně patří i pravidelné cvičení, aby tělo bylo stále v rámci možností fit a mohl jsem zase příští den zažít kouzlo nového poznání s internetem.