Josef Fučík: Internet a můj handicap

17.03.2008 19:27

Po úraze páteře, pár dní koma, dvou měsících na ventilátoru se se mnou primář neurokliniky loučil se slovy: ,,Bude to těžké, ale ....... smiřte se s tím, že budete hýbat jen hlavou." Josef Fučík se nesmířil - dnes jeho společnost zaměstnává 70 lidí.

Po úrazu páteře, pár dní kómatu, dvou měsících na ventilátoru se se mnou primář neurokliniky loučil se slovy: ,,Bude to těžké, ale ....... smiřte se s tím, že budete hýbat jen hlavou".

 A nesmířil jsem se!!  Kyž to už nejde rukama, tak to půjde hlavou!!, co mi zůstala, dofám že v pořádku:-))  
Po patnácti letech práce stavaře jsem si hned vzpomněl na svá studia před dvaceti lety, kdy začínala informatika. Mrkáním očí jsem navigoval manželku tak dlouho, až pochopila, že chci přivézt všechnu literaturu o počítačích.

Sestřičky mi daly nad lůžko nad hlavu drátěné pletivo a trpělivě obracely stránku po stránce. Nejprve jsem vůbec nevěděl, o čem to čtu, ale když mi vytáhli za dva měsíce z krku dýchací trubici a začal jsem mluvit, byl ze mě již vzdělaný IT odborník - teoretik.

Jakmile mě převezli z neura na LDN, objednal jsem si první součástky na počítač a navigoval kamaráda, který mi ho fyzicky složil. Fachal napoprvé.

První rok jsem ležel na břiše, klávesnici místo polštáře, monitor na zemi. Ani si neuvědomuji, jak mi naskočily uce. Můj život se dělil na dvě doby, rehabilitace a PC. S nástupem internetu naslal i zlom v uzdravování. Posadil jsem se. Udržel se na vozíku. A začal pracovat.

Vše, co jsem potřeboval, jsem zařídil díky PC a internetu. Byť komutovaná linka mi sežrala celý důchod a manželka mě se slovy ,,přece kvůli tomu blbýmu počítači a blbýmu internetu neumřeme hlady" denně násilím odvážela od PC.

Tenkrát jem trávil u PC několik hodin denně. Dnes u něj trávím 16 a více hodin a díky tomu ,,blbýmu PC a internetu" mám firmu (charitu) se 70 zaměstnanci. Snažím se tak vrátit lidem to, co mi jiní dali a pomohli, když jsem byl fyzicky, duševně i ekonomicky na uplném dně a málem skončil v nevědomosti a nevzdělanosti někde u nás na severu v jeskyni.

Staráme se nyní o 250 klientů a z mnoha úspěšných a šílených projektů našeho sdružení jako je například ,,bagr pro vozíčkáře"  je jeden, kde učíme lidi s různým hendikepem, k čemu všemu a jak moc dobrý je to ,,blbý pécečko a ten blbej internet".
 
PS: A díky velikému zájmu máme druhý rok kurzů výpočetní techniky plno na rok dopředu a chybí nám ,,jen" další učebna, jen další PC, jen další vybavení, jen kačky na platy, na windows záplaty, atd.....................A wo tom to je. Prostě makat, nestíhat, nečučet na TV, nekouřit...a žít tak naplno!!!