Jiřina Róblová: Mobil zachráncem

20.03.2013 23:27

Jsem v invalidním důchodu a trpím poruchami orientace. Před šesti lety jsem byla s kamarádkou na dovolené v kempu v B., u řeky Ohře.

Rekreace se chýlila ke konci, když jsem zatoužila se ještě naposledy projít kolem krásné řeky. Aleně se nechtělo, dala přednost chytání slunečních paprsků a lenošení. Srpnové sluníčko pálilo, vzduch voněl zralým obilím a trávou, voda se leskla a sem tam jsem viděla, jak vyskočila rybka nad hladinu. Nádherný pohled! Vydala jsem se známou cestičkou kolem břehu a vůbec si nevšimla, že jsem zašla někam, kde to neznám... Ovládla mě panika, protože s mou orientací to opravdu není v pořádku. Napadlo mě zkrátit si zpáteční cestu kolem kukuřičného pole. Nikde ani živáčka, nebylo koho se zeptat na správnou cestu...

Vtom se přede mnou objevil vysoký, zarostlý mladík, ne starší než dvacet let, který se na mne zběsile vrhl. Myslela jsem si, že mně chce ukrást kabelku – omyl! Povalil mě na zem a začal ze mě strhávat šaty. Ani ve snu by mě nenapadlo, že chce znásilnit více než padesátiletou důchodkyni! Vzhledem
 k tomu, že byl daleko silnější než já, tak mi bylo jasné, že se mu neubráním. „Pomooóc! Pomooóc!!!“ Mé zoufalé volání nebylo k ničemu, v dohledu, ani v doslechu nikdo nebyl, rekreanti se věnovali koupání a opalování na pláži u kempu.

Pomalu mi docházely síly, když jsem si vzpomněla, že v tašce mám intimspray. Bleskurychle jsem ho vytáhla, stříkla notnou dávku útočníkovi do očí a v momentě, kdy si čistil košilí oči, jsem uchopila mobil, bleskurychle zmáčkla 158. Zděšeně křičela do telefonu, kde jsem a co se mi přihodilo. Zabralo to – mladík mě odstrčil, vytrhl mi z ruky Nokii a utíkal přes pole pryč.

Bylo mi úplně jedno, že mám rozervané a špinavé šaty – hlavně, že se mi podařilo ubránit se ponížení...

Protože jsem tísňové lince policie nahlásila, že se nacházím u kukuřičného pole v B. za kempem
 u řeky, brzo mě sedící a plačící na mezi našli. Naložili do služebního vozu, sepsali se mnou protokol
 a v náhradním oblečení zapůjčeném od nadpraporčice odvezli do chatky ke kamarádce, která už ze strachu o mě chtěla vyhlásit pátrání.

Ještě týž den na základě mého popisu mladíka zatkli. Měl totiž na svědomí už dvě přepadení za poslední měsíc. Své oběti znásilnil, surově zbil a okradl. Já se mu naštěstí ubránila. Můj mobil prý zahodil, takže jsem si musela koupit jiný. Ale na ten svůj starý, odřený, nikdy nezapomenu – stal se mým zachráncem!