Jazyky bez bariér pro děti a mládež s dyslexii

23.07.2014 14:14

Multimediální program Jazyky bez beriér je určen pro výuku cizích jazyků dětí a mládež s dyslexií. Jeho možnosti předvedla Dagmar Rýdlová.

Budeme hovořit o multimediálním programu, který podporuje děti a mládež s dyslexií při výuce cizích jazyků. Hned na začátku bych však ráda uvedla, že jsem se při tvorbě programu inspirovala od lékařů. Lékaři léčí a napravují co jde – a co nejde napravit, snaží se nahradit. A v tom jsou také dobří. Rozhlédněme se kolem sebe, co všechno lékaři umí už nahradit, kolik máme různých protéz…

 Malí i velcí dyslektici mají potíže s učením, protože mají potíže se zrakovým a sluchovým vnímáním. Tyto potíže vznikají až na úrovni mozkových mechanismů, takže brýlemi ani naslouchátky je napravit nemůžeme. Existuje řada speciálních metod pro nápravu dyslektických potíží a řadu potíží je možné zeslabit až zcela odstranit – ale ne vždy a u každého. A tak tady máme děti, mládež a dospělé, kteří se potřebují a chtějí učit cizí jazyky, ale jejich vnitřní dispozice pro tuto výuku nejsou příznivé. Proto potřebujeme najít vhodné prostředky, které ve vnějším prostředí nahradí vnitřní potíže se zrakovou a sluchovou analýzou a syntézou a vzájemnou koordinací. V současné době máme k dispozici moderní informační technologie a to je lepší než výhra v loterii.

 Aby mohli nevidomí číst, mají braillovo písmo. Aby mohli neslyšící rozumět mluvené řeči, mají znakovou řeč. Aby mohli dyslektici lépe zvládat cizí řeč, potřebují mít zajištěnu zrakovou, sluchovou a významovou koordinaci a také možnost fázovat větší celky na menší. Všechny tyto specifické možnosti zajišťuje program Jazyky bez bariér. Do programu lze vkládat aktuální učivo i různé zajímavé texty a reportáže z akcí. Všechny texty jsou v psané a mluvené češtině a angličtině. Texty jsou předkládány po větách. Věty je možné speciálním způsobem „osahávat“ po jednotlivých slovech. Slova je možné speciálním způsobem „osahávat“ po jednotlivých písmenech. Uživatel si může volit tempo i počet opakování podle svých individuálních potřeb…

Jedno moudré přísloví říká: „Ukaž mi a já se budu dívat. Říkej mi a já budu poslouchat. Nech mě zkusit a já se naučím.“ Mohu vám ukazovat, mohu vám říkat, ale nejlepší bude, když si z webových stránek www.jazyky-bez-barier.cz program stáhnete k sobě do počítače a vše si osobně vyzkoušíte.

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.