Jaký byl Měsíc bláznovství 2017

V rámci každoroční osvětové kampaně za destigmatizaci duševního onemocnění proběhla dubnu v tréninkové kavárně Café Práh ve Vaňkovce série vzdělávacích a kulturních programů.

Na dvě stě padesát diváků přišlo besedovat s mladými lidmi s diagnózou schizofrenie a bipolární afektivní poruchy

O besedy s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním, našimi peer konzultanty, projevili zájem především budoucí odborníci, nejčastěji studenti psychologie a relevantních oborů, ale také lidé, kteří se s touto problematikou setkávají v osobním životě a hledají informace o dostupné pomoci a podporu. Zúčastnili se také zástupci MZČR připravující transformaci psychiatrické péče.

V komorním duchu proběhlo intenzivní setkání autorů autobiografických příběhů o zkušenostech s duševním onemocněním na našich stránkách www.prah-brno.cz/pribehy s jejich čtenáři. Z obou stran pódia se sdílely vzpomínky na nejtěžší chvíle s nadsázkou i křehkostí. Nejintimnější rámec osobního setkání pak měla bezplatná peer poradna s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním.

Mladým lidem ohroženým duševními potížemi v Jihomoravském kraji přijde na pomoc švédský komiks

Za účasti překladatelky Anežky Chrudinové, její sestry a peer konzultantky Prahu Silvie Chrudinové a odborného vedoucího služeb Prahu Jiřího Šupy se křtilo vydání komiksu Švéda Adriana Malmgrena pojednávající příběh mladého člověka v krizi a jeho cestu k vyhledání pomoci.

Vydání komiksu se uskutečnilo díky úspěšnému projektu na Startovači, kde na něj přispělo 59 dárců celkovou částkou 19.440 Kč. Cílem je komiks přivést do okresních měst Jihomoravského kraje v rámci besed s výše uvedeným týmem a předat jej mladým lidem coby návod, jak a kde požádat o podporu, je-li to zapotřebí.  

Více na www.prah-brno.cz.                                                             

Kateřina Fojtíková

Klíčová slova: