Jak žijí lidé s mentálním a kombinovaným postižením? Ukáže to výstava fotografií Jindřicha Štreita

Od úterý 20. srpna až do neděle 29. září budou ve Valdštejnské zahradě v Praze vystaveny velkoformátové fotografie světově uznávaného fotografa Jindřicha Štreita. Cyklus „Ruku v ruce – touha je zázrak“ vznikal po celý rok 2016. Zachycuje dění v denních stacionářích a v domově pro osoby se zdravotním postižením provozovaných společností Ruka pro život o. p. s. v Praze, Brně a v Litomyšli. Cílem výstavy, kterou pořádá obecně prospěšná společnost Ruka pro život, je přiblížit veřejnosti život dospělých lidí s mentálním a kombinovaným postižením a učinit tak krok na cestě vedoucí ke zlepšení postoje společnosti k nim. 

Expozice bude  volně přístupná každý všední den od 7:30 do 19:00 hodin, o víkendech a státních svátcích pak od 10:00 do 19:00 hodin.

Velkou putovní výstavou vyústila dlouhodobá spolupráce Jindřicha Štreita s obecně prospěšnou společností Ruka pro život. Před třemi lety ji iniciovala maminka sedmadvacetiletých dvojčat s poruchou autistického spektra, která využívají služeb denního stacionáře a domova pro osoby se zdravotním postižením v Brně.

"S mentálně postiženými lidmi pracuji více let. I zde to byla báječná vzájemná spolupráce. Jsou to krásní, bezelstní lidé, od kterých se můžeme mnohému naučit," uvedl Jindřich Štreit.

Poprvé byla expozice instalována před dvěma lety v Janáčkově divadle v Brně. „Během dvou měsíců si fotografie prohlédly tisíce návštěvníků divadla. Život lidí s mentálním postižením v naší společnosti je bohužel stále velice obtížný. Čím více se o těchto lidech bude vědět a mluvit, tím větší podporu při řešení jejich problémů lze získat…,“ přiblížila Lenka Antonie Janištinová, ředitelka neziskové organizace Ruka pro život o. p. s.

Markéta Pomšárová Židlická 

Klíčová slova: