Jak přivolat záchranku

04.02.2014 16:36

Vypadá to jednoduše. Vytočíme potřebné telefonní číslo, popíšeme situaci a nahlásíme adresu. Když ale dojde na skutečný problém, mnohdy jsme tak vyděšení, že zapomeneme i to, kam máme volat. Pro jistotu si postup probereme.  

Stalo se to před mnoha lety. Můj otec dostal silný srdeční záchvat. Vypadalo to, že mi umře před očima. Zatímco bratr okamžitě skvěle zareagoval a začal ho oživovat, já jsem jen vyděšeně pobíhala kolem. Jediné, na co jsem se zmohla, byl pokus zavolat záchranku. Ani to jsem ale nezvládla na jedničku. V tu chvíli jsem vůbec nevěděla, jaké je její telefonní číslo.
Když jsem si ho našla na internetu, vychrlila jsem na dispečerku naši adresu. Na dotazy, jaké léky otec užívá (což jsem nevěděla), jsem reagovala velmi popuzeně. "Prosím vás, umírá mi táta, přijeďte co nejdřív!" No, nepředvedla jsem se. Naštěstí to tehdy dopadlo dobře. Záchranka přijela za deset minut, mezitím se otec probral a lékaři ho převzali do své péče. Já jsem to ale cítila jako osobní selhání. Vinou silných emocí jsem krizovou situaci prostě nezvládla. Je důležité vědět, že strach a panika musí jít stranou, nebo aspoň počkat. Když je v sázce život, vítězí rozvaha a chladný rozum.

1. Nepanikařte - i když je to velice obtížné, snažte se zachovat 4 kroky k úspěchu chladnou hlavu. Dvakrát se zhluboka nadechněte, a řekněte si: "Jdeme na to!" jako by šlo o práci, a ne o život. 2. Vytočte číslo 155 - v rámci České republiky se na linku dovoláte zdarma, a to i z mobilního telefonu. Můžete zvolit i číslo 112, které je jednotné pro celou Evropskou unii. Stejně jako na číslo 155 se dovoláte i bez kreditu nebo SIM karty. 3. Poslouchejte dispečera a popište situaci: * Co se stalo. * Kde se to stalo. * Kdo je postižený - uveďte jeho pohlaví, věk… * Nahlaste adresu, případně popište okolí, kde se nacházíte. * Na doplňující dotazy dispečera odpovídejte stručně, jasně a srozumitelně. Nedohadujte se, může to zdržet výjezd záchranky. Také vám poradí, co máte dělat, než dorazí pomoc. ( Ta by měla přijet nejpozději do 20 minut od převzetí zprávy). 4. Uveďte svoje telefonní číslo pro případ, že by obtížně hledali místo.

Než přijedou přijedou Dispečer vám poradí, jak se zraněným nakládat. užitečných rad. Nicméně pro případ, že by vám došel signál, pár *Zajistěte, aby postižený mohl dýchat. Může mít zapadlý jazyk. Zvedněte mu bradu a zakloňte hlavu, aby se mohl kořen jazyka uvolnit. Pouze máte-li podezření, že byla poraněna páteř, hlavu nezaklánějte. *Při zástavě srdce udělejte srdeční masáž. Stlačujte střed hrudníku. Díky tomu pomůžete vytlačovat krev ze srdce do oběhu. Jakmile tlak uvolníte, hrudník se zvedne a nasaje do srdce krev. Hrudník stlačujte rytmicky a rychle. Asi 80 až 100krát za minutu. *Poskytněte umělé dýchání. Pokud zraněný nedýchá (nezvedá se mu hrudník), chytněte ho za zátylek, druhou rukou ucpěte nos a stále udržujte jeho hlavu v záklonu. Zhluboka se nadechněte, přiložte svoje ústa na jeho a vydechněte. Každých pět vteřin opakujte. Mezitím mu masírujte srdce. Průběžně kontrolujte, jestli nezačal sám dýchat.

foto: Shutterstock.com

Klíčová slova: