Jak předcházet inkontinenci

Samovolný únik moči, odborně inkontinence, představuje palčivý problém především pro lidi v pokročilém věku. Obecně se předpokládá, že inkontinencí trpí převážně ženy, to ovšem platí pouze v dospělosti. S pokročilým věkem se již vyskytuje stejně jak u žen, tak u mužů. Inkontinence není chorobou v pravém slova smyslu, ale příznakem, který může mít celou řadu příčin. Pokročilou inkontinenci doprovází nejen hygienické, ale i sociální obtíže. Narušuje pacientovi jeho společenský život, a snižuje tak jeho kvalitu. Dá se jí předcházet?

Co inkontinenci způsobuje?

Na vzniku inkontinence se podílí mnoho faktorů. Některé z nich, jako jsou věk, ovlivnit nemůžeme, některé však souvisí s životním stylem.

Jedná se především o kouření a obezitu. Obezita totiž zvyšuje nitrobřišní tlak a napětí svalů pánevního dna. Všechny kilogramy navíc také zvyšují tlak na močový měchýř, a tím se zvyšuje pravděpodobnost úniku moči.

Další příčinou inkontinence může být ochablé svalstvo pánevního dna, a to především při stresové inkontinenci, jež se vyznačuje zvýšením nitrobřišního tlaku např. při fyzické zátěži, smíchu nebo chronickému kašli.

Účinnou metodou, jak tomuto problému předcházet, je každodenní cvičení pánevního svalstva. Cviky jsou jednoduché a některé z nich můžeme provozovat dokonce během našich každodenních aktivit.

Existuje celá řada tzv. Kegelových cviků přesně pro tento účel. Lékaři tato cvičení doporučují i nastávajícím a čerstvým maminkám, které mohou inkontinencí trpět.

Tím nejzákladnějším cvikem je stahování svěracích svalů jako při zadržování moči. Při tomto cviku byste měli cítit pohyb svalstva pod pánví směrem nahoru a vydržet takto alespoň několik sekund. Toto cvičení je pak vhodné opakovat třikrát denně.

Důležitý je také pitný režim. Někteří lidé ze strachu z pomočení raději nepijí, to je ale špatně. Koncentrovaná moč totiž neúměrně dráždí sliznici močového měchýře a nutkání na močení se tak může stát intenzivnější.

Při menších únicích moči jsou vhodným pomocníkem inkontinenční vložky, které moč spolehlivě zadrží a poskytnou maximální pohodlí při každodenních aktivitách.

Co když problém přetrvává?

Pokud jsou úniky moči velmi časté nebo příliš velké, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Neovladatelné močení s únikem většího množství moči nazýváme urgentní inkontinence, a ta může mít příčinu v jiných onemocněních především neurologického původu nebo ve zvětšené prostatě. V takovém případě je potřebné nejdříve řešit dané onemocnění, s jehož léčbou by se pak měly zmírnit i příznaky inkontinence.

Ani rozsáhlejší úniky moči ale nemusí váš život nutně příliš zatížit. Pro pohodlí a pocit sucha v průběhu dne můžete použít plenkové a inkontinenční kalhotky, v průběhu noci pak vaše lůžko ochrání inkontinenční podložky vyvinuté přesně pro tento účel.

 

Tomáš Bláha

Klíčová slova: