INSPO představí nejnovější alternativní způsob ovládání počítače

Ne každý uživatel může používat k práci s počítačem klávesnici nebo myš. Proto vznikají rozmanité alternativní způsoby ovládání, které umožňují pracovat s počítačem i lidem s různým velmi těžkým zdravotním postižením. Účastníci minulých ročníků konference INSPO se tak mohli seznámit postupně s ovládáním pomocí pohybu očí nebo hlavy, pomocí tyčinky v ústech, hlasovým ovládáním a dalšími rozmanitými pomůckami. Návštěvníci 18. ročníku si v sobotu 7. dubna v Kongresovém centru Praha budou moci vyzkoušet bezdrátovou náhlavní soupravu Emotiv EPOC, která umožňuje ovládat počítač pomocí mozkových vln nebo mimiky obličeje. 

Zařízení představí olomoucké občanské sdružení PETIT, které už tradičně bude mít nejrozsáhlejší expozici. A nebude v ní chybět množství pomůcek právě pro alternativní ovládání počítače. Trackbally, u kterých představí novinku n-Abler, u jostickových myší předvede v premiéře Mini joystick a ze speciálních klávesnic pak bezdrátovou klávesnici Clevy.

"Emotiv EPOC představuje levnou alternativu k profesionálním lékařským zařízením v ceně až několika tisíc dolarů. Primárně je zařízení určeno pro ovládání počítačových her, ale díky dodávanému API je možné využití i v jiných oblastech. Existují projekty, které využívají toto zařízení pro ovládání pohybu robotů, zařízení je také využíváno při různých výzkumech, dokonce se objevují pokusy o použití ve virtuální realitě. Data jsou ze zařízení přenášena v zašifrovaném stavu do počítače pomocí bezdrátového spojení," vysvětluje Jiří Menšík. 

Sdružení PETIT je již ve spojení s několika týmy, které se snaží využít zařízení k interakci s různými aplikacemi. Od představení náhlavní soupravy na konferenci INSPO si slibuje, že získá zpětnou vazbu od účastníků s různým postižením, kteří si zařízení vyzkoušejí. 

Na konferenci INSPO se přihlásilo již více než 370 účastníků a volných míst ubývá. Program konference najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-2018 a registrační formulář na www.inspo.cz/registrace. 

Díky tomu, že letos se konference poprvé uskuteční o patro výše ve větších prostorách Kongresového centra, je ještě i místo pro další vystavovatele, i když potvrzených 33 organizací už teď znamená rekordní počet. 

Generálním partnerem INSPO 2018 je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB, Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet, záštitu poskytl Magistrát hl. m. Prahy. Daalší informace o konferenci najdete na www.inspo.cz.

 

 

 

 

 

 

 

  

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.