Hrát na houslích ve 3 letech?

Že to lze, předvedou američtí interpreti v rámci benefičního koncertu Suzuki Music Columbus pro Dobrou vůli 27. března v Berouně. 

Koncert se uskuteční v úterý 27. 3. od 18,30 na Plzeňce. Akci pořádá Charita Beroun. Patnáct členů orchestru z USA ve věku 11-17 let zahraje zdarma v rámci evropského turné v Berouně. Celý výtěžek bude věnován na veřejnou sbírku Dobré vůle, konkrétně půjde na pomoc dětem z Azylového domu sv. Josefa. 

Rozhovor se zástupkyní pořádající agentury The Prague Concert CO.s.r.o. Lenkou Koumarovou

V čem bude koncert v Berouně unikátní?

Návštěvníci koncertu budou moci vyslechnout klasická díla např. od J. S. Bacha, G. F. Händela až po moderní známá rocková díla v podání mladých, velmi talentovaných houslistů a jednoho cellisty z USA, kteří svůj hudební talent rozvíjí prostřednictvím tzv. Suzukiho metody.

Kdo byl Dr. Suzuki?

Shinichi Suzuki, japonský učitel hry na housle, se narodil v roce 1898. V roce 1945 založil ve městě Matsumoto svou vzdělávací akademii 'Talent Education', kde začal vyučovat hru na housle dle této unikátní metody.  V 60. letech 20. století se jeho metoda rozšířila ve Spojených státech a posléze i do západní Evropy. V současné době je výuka podle Suzukiho metody rozšířena v 46 zemích světa. Shinichi Suzuki zemřel roku 1998 ve věku 99 let.

Co vlastně je na výukové metodě hry na housle Dr. Suzukiho zajímavého?

U této výukové metody děti nejprve skladby poslouchají a posléze se je učí hrát. Skladby se nejprve učí poslechem a posléze hrají to, co již znají z poslechu. Stále se vrací k již zvládnutým skladbám, ke kterým se přidávají nové. Tím se rozvíjí i jejich paměť. Je to podobné jako při učení mateřského jazyka, děti se nejprve naučí mluvit a teprve poté se naučí číst. Ke hře z listu se u této metody přistupuje až později, kdy děti zvládají základy techniky a mohou se při hraní soustředit i na čtení not.

Jak obtížná je tato metoda? Kolik času tráví děti na zkouškách?

Toto je poměrně těžká otázka. Záleží na talentu, píli, pozitivním přístupu a lásce k hudbě. Rodiče jsou aktivně zapojeni, účastní se lekcí s dítětem, při domácím hraní během týdne slouží jako rádci.

Je pravda, že se děti začínají hrát na housle již v raném věku? Od kolika let?

Ano, děti začínají s hrou na housle již v opravdu raném věku, již od 3 let. Nejdříve začínají trénovat postoj na modelech houslí z papíru a poté, co po krátké době zvládnou správný postoj a správné držení, přejdou teprve ke skutečnému nástroji.

Jak je orchestr úspěšný? V kolika zemích již vystoupil?

Suzuki Music of Columbus má za sebou nespočet úspěšných turné po celých USA. Bylo vytvořeno pět profesionálních CD. V roce 2001 podnikl soubor turné po Estonsku, kde se poté začala hra na housle nově vyučovat právě Suzukiho metodou.  V roce 2005 soubor vycestoval na desetidenní turné do Číny. V roce 2007 proběhlo další velmi úspěšné turné po Italii. V roce 2015 soubor navštívil Irsko a v roce 2018 je jeho destinací Česká republika.

A proč zahrají zrovna pro Charitu Beroun?

U Charity Beroun je obdivuhodný její široký záběr. Pomáhá rodinám s dětmi, seniorům a lidem, kteří se dostali do svízelných životních situací, a proto jsme rádi, že koncert amerického tělesa Suzuki Music of Columbus mohl být věnován právě této organizaci.

 

Tereza Houšková

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.