Hluchoslepí sportovci přijedou do Kralup

O medaile na Lormolympiádě bude v sobotu 9. září bojovat v 6 disciplinách 23 borců. 

Na prodloužený víkend do Kralup nad Vltavou se sjedou už za pár dní  hluchoslepí borci z celé republiky, aby si zasoutěžili na  Lormolympiádě. Od 7. do 10. září 2017 zde pořádá organizace LORM z.s. již šestý ročník celostátní sportovní soutěže pro hluchoslepé.

Letos se do Lormolympiády přihlásilo dvacet tři zájemců, kteří budou v sobotu 9. září dopoledne soutěžit o medaile na atletickém oválu v areálu TJ Sokol, a to v šesti disciplínách: běhu na 50 metrů, vytrvalostním a překážkovém běhu s trasérem, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky. Tradiční sedmou disciplínou je hra v šachy. V případě deště proběhne Lormolympiáda v tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na bohatý doprovodný kulturní a společenský program.

Lormolympiáda však není jen o výkonech, tréninku, sáhnutí si na dno svých sil, průběžném udržování a navyšování fyzické kondice, medailích a diplomech, ale především a hlavně o vzájemném respektu a přátelství!

Atmosféru jedinečného sportovního zápolení mezi hluchoslepými vystihla účastnice hned prvního ročníku, paní Stanislava Kníchalová: „Všichni jsme byli Lormolympiádou doslova lapeni. Každý z nás se cítil borcem a určitě nám všem stouplo sebevědomí při hlášení výsledné délky hodu a času při běhu a ještě za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků.“

Zkrátka na Lormolympádě závodí, fandí a vyhrávají všichni!  A jak to celé probíhá? Podmínky u jednotlivých disciplín jsou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců.

„Například při běhu má každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze sdružení LORM Zdena Jelínková.

Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.

"Do vybraných atletických disciplín se nám přihlásil dostatečný počet mužů a žen, a proto můžeme na přání samotných hluchoslepých sportovců opět oceňovat medailemi zvlášť ženy a muže,“ doplňuje Petra Zimermanová, ředitelka spolku LORM z.s. Lormolympiáda dává prostor osobám s hluchoslepotou předvést své fyzické schopnosti a dovednosti a také posilovat sportovního a kamarádského ducha.

Další informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách http://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/lormolympiada/, na telefonním čísle 777 764 191 a e-mailu info@lorm.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky www.lorm.cz.

Petra Zimermanová

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.