Handicapovaní protestovali proti reformě sociálního systému

04.02.2014 16:25

Handicapovaní dnes protestovali proti reformě sociálního systému. Od ledna si lidé nově chodí pro sociální dávky na úřady práce, kde se tvoří dlouhé fronty. A ty dnes byly ještě o něco delší. Šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása totiž vyzval handicapované, aby si hromadně na úřadech požádali o příspěvek na mobilitu. Chce tak protestovat proti některým ustanovením sociální reformy.

Sandra PARMOVÁ, moderátorka:
Situaci na jednom z úřadu práce sledoval i náš jihomoravský reportér Michal Janotka. Michale, dobrý večer. Jak to tam dnes vypadalo?

Michal JANOTKA, redaktor:
Dobrý večer. Tak úřady práce po celé republice i dnes praskaly ve švech a nejinak tomu bylo i na tomto brněnském úřadu práce pro Brno-město. Ta atmosféra tady byla pořádně napjatá, lidé tady od rána stály v dlouhých frontách, byli pořádně naštvaní, chtěli si o tom s námi povídat, chtěli si postěžovat. No, a stejně na tom byli i zdravotně postižení, kteří sem dnes celý den přicházeli nebo přijížděli na vozíku. Handicapovaní tak vyslechli výzvu šéfa Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy a hromadně přicházeli na pracovní úřady, aby tím protestovali proti té změně ve vyplácení dávek. Otázkou ale je, jestli to k něčemu bylo a jestli na úřadech práce spíš nebyl ještě větší zmatek. Ostatně, jak to vypadalo nejen tady, ale i na jiných úřadech práce po celé republice, už v následující reportáži.

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Na Úřadu práce v Brně byla tak dlouhá fronta, že jste z jejího začátku neviděli konec. Lidé měli problém s parkováním, a i když na ně prý úředníci byli vesměs milí, v šoku byli spíše z nového systému, kdy si dávku na mobilitu, jinými slovy příspěvek na provoz auta a na dopravu, musí stihnout vyřídit během ledna, jinak mají smůlu.

osoba:
To, co udělali teď během toho měsíce, že to musíte mít vyřízený, tady fronta až někam dolů, já invalida o berličce, nedokážu stát, musím stát, i když to mám vypsaný, musím stát na konci a budu tu stát třeba 2 hodiny, pak tady spadnu a bude po mně.

osoba:
Něco takovýho není snad možný. Já jsu na pracáku poprvé v životě a jsem zděšená.

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Nově nazývaný příspěvek na mobilitu se navíc snížil na 400 korun měsíčně a to prý proto, aby nárok na příspěvek mělo více handicapovaných.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady zdravotně postižených:
Nevidím smysl v tom. Osoby neslyšící, který sami byli překvapeni, že mají nárok na tuto dávku, protože oni v zásadě můžou využívat průkazku ZTP, kde mají slevu na jízdným nebo přímo to jízdné neplatí.

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
A protože nárok má více postižených, fronty tak nebraly konce ani v Českých Budějovicích, i přesto, že úřad otevřel o hodinu dřív, lidé tam na vyřízení čekali i tak přibližně 20 minut. Na parkovišti před úřadem práce se tak vystřídala během hodiny i stovka aut. Tolik parkovacích míst pro držitele průkazu ZTP ale k dispozici před úřadem není. Pomáhala tak i městská policie.

Ivan LOUKOTA, ředitel Úřadu práce České Budějovice:
Aby tu bylo možno zaparkovat i tam, kde třeba se normálně parkovat nedá.

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
O něco klidnější situace byla ale v Plzni. Jak se zdá, úředníci byli připraveni na jedničku.

Magdalena ČADOVÁ, mluvčí Úřadu práce Plzeň:
Vyčlenili jsme kanceláře, kde se budou, kde se vyřizují jednotlivé dávky. Připravili jsme tam zaměstnancům pracovní podmínky, výpočetní techniku.

Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka:
Národní rada zdravotně postižených teď bude hlavně čekat, jestli úřady stihnout vyplatit dávku za leden včas, tedy během února. Krajské štáby a Eliška Čeřovská, Prima FTV.

Klíčová slova: