Grantový program Nadace České spořitelny

O vítězí rozhodla veřejnost, 1 milion korun pomůže 15 projektům ke zkvalitnění péče v oblasti seniorů, mentálně handicapovaných dospělých a k léčbě a prevenci drogové závislosti.

5. ročník Grantového programu České spořitelny zná vítězné projekty, které si mezi sebou rozdělí 1 milion korun.

Jedním z letošních vítězů je i organizace V růžovém sadu z jihomoravské obce Ořechov, kde v r. 2003 založila dřevodílnu s cílem posunout lidi s mentálním postižením z pozice příjemce péče do postavení člověka, který chodí do práce, zvládá základy řemesla a vyrábí předměty, které se díky jejich kvalitě následně prodávají.

Jana Houzarová, garantka projektu, zdůvodňuje, proč o grant zažádala: “Moje děti jsou již šestá generace naší rodiny, která žije v obci Ořechov. K vesnici mám silný vztah a velmi mi záleží na její budoucnosti. To, že je tady chráněná dílna, považuji za dar, protože se děti přirozeně potkávají s lidmi s mentálním postižením, učí se reagovat na odlišnost a toleranci.”

"Lidé, kteří vybudovali chráněnou dílnu a starají se o její provoz, jsou velkou inspirací i pro nás dospělé. Učí nás, co je to soucit, trpělivost, důslednost, co znamená pracovat pro celek. Myslím, že tito lidé by při své náročné práci neměli čelit ještě existenčnímu stresu způsobenému nedostatkem zdrojů. Když jsem se na dílnu obrátila kvůli soukromé zakázce, jejich přístup byl kreativní, pečlivý a zodpovědný. Výsledkem byly navíc originální a autentické výrobky. Jsou to výrobky, které mají duši,” uzavírá Jana, jejíž projekt Nedávejte lidem ryby, naučte je rybařit získal od veřejnosti nejvíce hlasů.

O nejlepších projektech hlasovala veřejnost, celkem měla k dispozici 3 hlasy, jeden hlas pro každou kategorii.

Seznamte se se všemi vítězi letošního ročníku např. z Vysoočiny, z Olomouckého, z Ústeckého a Královéhradeckého kraje zde.

Kateřina Šimonová

 

 

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.