František Zouhar: Svědectví Františka Zouhara

04.01.2007 6:42

Když jsem se před sedmi lety probudil v nemocničním ARO, ještě jsem netušil, co první chvíle prožité v bolesti budou pro můj budoucí život znamenat! Člověk chce vždy pro sebe a své blízké jen to nejlepší a jedna malá chvilka, jeden malý okamžik může naše plány změnit!

Automobilová nehoda, zhoubná nemoc či úraz! Ano, úraz který způsobí ochrnutí! A právě s tak závažným stavem jsem se musel před lety začít vyrovnávat! Po tragickém úrazu, jsem byl připoután na lůžko a později se mým osudem stal invalidním vozík! S částečně pohyblivou levou rukou, jinak plně ochrnut se probíjel a snažil se poznávat! Do doby než jsem získal svůj první počítač, bylo mé poznání a poznávání světa značně omezeno na smysly!      
A teprve po mém prvním připojení, po mém prvním vytočení čísla "providera", mi došlo, jak velká krajina informací mi byla za digitální bariérou skryta!
Bohužel jsem měl ještě pramalý cvik v ovládání počítače! Do té doby mi pomáhali příbuzní a přátele! Musel jsem zvážit všechny možnosti a začít improvizovat! Mé pokusy použít mou ruku k mačkání klávesnice prostřednictvím různých předmětů selhaly! Jedinou nadějí a také možností byly ústa!…
Přítel mi sestrojil tyčinku s níž jsem mohl pomocí úst manipulovat s jednotlivými klávesami! A později jsem ovládal i klávesové zkratky! Tyto kroky mi usnadnili můj přístup k médiu, jako je počítač a s ním i internet!
….. nastala éra mého osamostatnění….mohl jsem si „brouzdat“ na „netu“ kudy jsem jen chtěl a kam jen chtěl…
Jediným problémem, byla cena za internet, provozovaný přes pevnou linku!Cena v době špičky byla přemrštěná a tak jsem byl i omezován časem! Nemluvě o rychlosti!
Jednou mi přátelé z vesnice, kde bydlím, nabídli bezdrátové připojení k síti v rámci obce. Nabídka byla tak výhodná, že jsem ani na moment neváhal. ….rychlost a flexibilita sítě, za příznivý paušální poplatek, způsobila že jsem dnes a denně účastníkem a součástí internetového světa! Nedá se tu hovořit o závislosti, jen je to trochu jiný svět než dnes vidím zpoza zmrzlých oken!
Nakupuji, „mailuji“, hraji, brouzdám po bazarech, zjišťuji si výsledky zápasů - snažím i sázet, nacházím stále nové a nové informace poslední dobou zjišťuji, že internet virtuálně nahrazuje činnosti, které bych ve fyzickém světě dělat nemohl. Vezměte si třeba obyčejné čtení novin….. věc tak samozřejmá a přece pro mě tak obtížná! Internet není je prostředek komunikace, hraní a zábavy, ale i vzdělávání, poznávání a v neposlední řadě  je to můj nenahraditelný pomocník……….