Duhové křídlo letí do školy SVÍTÁNÍ

Keramickou plastikou ocenily ředitelku Miluši Horskou Národní rada osob se zdravotním postižením společně s Pardubickým krajem.

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, jež už 25 let pečuje o děti a mladé lidi s handicapem, má další důvod k radosti. A to díky prestižnímu ocenění Duhové křídlo.

Keramickou plastiku, kterou Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) společně s Pardubickým krajem odměňují organizace a jednotlivce působící v sociálních službách a ve prospěch lidí se zdravotním postižením, získala ve středu 11. října v pardubickém ABC klubu ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská.

„Zvláštní cenu za celoživotní práci ve prospěch se zdravotním postižením obdržela především za propojování světů lidí s handicapem a ostatní populace,“ řekla organizátorka akce, dlouholetá krajská koordinátorka NRZP Radka Svatošová.   

„Paní Horská je člověkem, který celý svůj život pracuje ve prospěch osob se zdravotním postižením. Díky jejímu nasazení funguje již 25 let škola, jež za své působení skoro desetinásobně zvýšila svou kapacitu. Přitom si ale zachovala velmi osobní přístup k žákům a jejich rodičům,“ dodala Radka Svatošová.

„Toto ocenění beru jako velkou odměnu pro celý tým školy SVÍTÁNÍ. Je krásným dárkem k našemu 25. výročí,“ vyjádřila se ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská.

„Mám velkou radost z toho, že ze skromné školičky s 26 žáky je dnes organizace se 145 zaměstnanci, jež dohromady pečuje o zhruba 700 žáků a klientů. Kdo by to byl tehdy řekl, že děti, o které se tenkrát žádné jiné zařízení nechtělo starat, bude mít k dispozici celou škálu nejrůznějších vzdělávacích i doplňkových služeb a ještě k tomu budou veřejně vystupovat na řadě prestižních kulturních a společenských akcí nejen v Pardubickém kraji, ale i mimo něj,“ podotkla Miluše Horská.

„To všechno by nebylo možné bez týmu lidí s otevřeným srdcem, kteří jsou navíc schopni a ochotni jít za společným cílem, mnohdy i za cenu nemalých osobních obětí. A nemyslím tím jen naše zaměstnance a rodiče, ale kohokoliv, kdo třeba ani nemusí, ale přesto pomáhá,“ doplnila ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ.

„Člověk v životě překonává spoustu bariér a překážek. Nyní bychom se rádi zasadili o to, aby se naši žáci a klienti uplatnili na trhu práce. Uvědomujeme si, že je to běh na dlouhou trať, ale před čtvrtstoletím se některé naše vize také zdály být nereálné a my jsme je dokázali naplnit,“ prohlásila Miluše Horská, která je ředitelkou školy SVÍTÁNÍ od jejího vzniku, tedy od roku 1992.

Sošku anděla v kategorii Profesionál, kterou získávají vždy tři nominovaní finalisté, si v ABC klubu převzal také Zdeněk Melichar, vedoucí muzikoterapeutického souboru školy SVÍTÁNÍ Mlima Jua. Ten existuje od roku 2004. Jeho doménou je improvizace na lidové písně a etnickou hudbu.

„Díky citlivé a soustavné práci s handicapovanými hudebníky se mu z bubenického ansámblu podařilo vytvořit respektované těleso, které úspěšně vystupuje na celé řadě významných kulturních a společenských akcí. Jako vychovatel vede své žáky nejen k hudbě, ale systematicky je připravuje na každodenní život a snaží se je integrovat do běžné společnosti,“ zdůvodnila Radka Svatošová, proč padla volba právě na Zdeňka Melichara.

„Moc si této nominace vážím,“ sdělil věčně usměvavý a skromný šéf bubeníků ze SVÍTÁNÍ. 

 

Klíčová slova: