Docela malý festival o autismu

U příležitosti výročí 10 let svého fungování pořádá nezisková organizace APLA Jižní Čechy 22. října v Táboře.

Organizace APLA Jižní Čechy, jejímž posláním je podporovat lidi s autismem a jejich rodiny k životu ve svém přirozeném prostředí,  pracuje s lidmi s poruchou autistického spektra v celých jižních Čechách. Svým klientům poskytuje převážně poradenské, terapeutické a odlehčovací služby.

„Péče o lidi s autismem je nesmírně náročná. V různých obdobích svého života potřebuje člověk s autismem i jeho rodina větší či menší podporu různého typu. Je proto důležité, aby veřejnost sdílela příklady ze života lidí s autismem a pochopila tuto problematiku, jen tak můžeme lidem s autismem lépe porozumět. Člověk s autismem  je velice individuální a proto je důležité, aby si odborníci, asistenti i rodiče  předávali zkušenosti a navzájem se poznávali. Program, jehož součástí je divadlo, film i výstava se snaží přiblížit běžný život lidí s autismem, jejich odlišné vnímání a prožívání situací," řekla nám jedna ze zakladatelek organizace, Lucie Straková Jirků.

Lidí s poruchou autistického spektra obecně stále přibývá, podle posledních průzkumů je prevalence této poruchy v populaci 2%, přesto je informovanost o této problematice nedostatečná a snažíme se to změnit.

V rámci festivalu se můžeme těšit na divadelní představení Dr.amAS (Divadelní soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem) hra „SNĚHEN“, která je úspěšnou inscenací pražského souboru. Hra vznikla na námět jednoho z herců, jehož zálibou jsou data narození a svátky.

Uvidíme i projekci filmu „NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM“, který nás zavede do chaosu okolního světa a přehltí naše smysly. V takovém stavu lze totiž autismu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení.

Festival se koná v neděli dne 22. října ve Společenském centru Univerzita v Táboře od 16.00 hodin. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude použit na podporu rodin a dětí s autismem. Program najdete na stránkách www.aplajc.cz. Záštitu poskytla místostarostka města Tábor Mgr. Kateřina Bláhová .

Kateřina Chovančíková

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.