Cukrovku má stále více Čechů

04.02.2014 16:25

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka:
Přes 800 tisíc lidí se u nás léčí s cukrovkou. Dalších čtvrt miliony Čechů jí má, ale vůbec o tom neví. Odhadují to lékaři, kteří sestavili národní diabetologický program a v těchto dnech očekávají připomínky z Ministerstva zdravotnictví.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Plán má v horizontu 10 let zabránit strmému přibývání pacientů a zajistit, že péče o ně nepřeroste, pokud jde o peníze, státu přes hlavu. Cílí proto na prevenci a hlavně na rychlé rozpoznání nemoci.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
O cukrovce slyšel každý, přesto se o ní mluví málo. Tak vidí epidemii třetího tisíciletí špičky v oboru.

Terezie PELIKÁNOVÁ, předsedkyně, Česká diabetologická společnost:
Lidi zemřou na infarkt, zemřou na mrtvici, zemřou na selhání ledvin, takže se mluví o těchto chorobách, ale to, že je v pozadí cukrovka, to nějak prostě uniká.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Cukrovce neunikl ani Miroslav Mlejnek. To, že ji má, zjistil v 55. Náhodou.

Miroslav MLEJNEK, pacient:
Šel jsem s něčím, vzali mi krev, páč to nepoznáte tu cukrovku, jako.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Do dnes prožil s nadsázkou skoro všechny komplikace, jaké je možné si představit.

Miroslav MLEJNEK, pacient:
Jsem bral prášky ze začátku jako, pak jsem se dostal na inzulin, pak jsem přišel o tu nohu, a to už pak souvisí jedno s druhým, že jo.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Diabetická noha je pojem, který znají i laici, jenže doktoři narážejí na stejný problém. Lidi to pořád podceňují.

Alexandra JIRKOVSKÁ, zástupkyně přednosty, Klinika diabetologie IKEM:
Pokud by pacienti přišli včas a byli léčeni těmi nejmodernějšími metodami, tak by samozřejmě se ta končetina dala v těch 70, 80 procentech zachránit.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Potíže se zrakem, nebo selhání ledvin. To jsou další závažné komplikace přímo spojené s cukrovkou. Dlouhé hodiny několikrát v týdnu pak pacienti tráví na dialýze. Jsou tady v podstatě nejčastějšími hosty. Víc než 40 procent lidí chodí na dialýzu právě kvůli diabetu.

Jaroslav PŘECECHTĚL, pacient:
Od tohoto roku su pravidelně dvakrát týdně dialyzovaný.

Ondřej VIKLICKÝ, předseda, Česká nefrologická společnost:
Velký úspěch by byl, kdyby tím celonárodním akčním plánem se podařilo zamezit nárůstu vzniku závažných komplikací cukrovky.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Podle lékařů se musí začít hned. Peníze vložené do prevence letos, se podle nich začnou vracet už příští rok.

Terezie PELIKÁNOVÁ, předsedkyně, Česká diabetologická společnost:
Devětkrát více se vynaloží na komplikovaného pacienta, než na diabetika, který ještě nemá komplikace, devětkrát víc.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Pomoct včas rozeznat nové pacienty chtějí od příštího roku i lékárny. Míří třeba na lidi, kteří zanedbávají preventivní prohlídky. Hladinu cukru jim změří, třeba, když si půjdou koupit prášek proti bolesti.

Michal HOJNÝ, Česká lékárnická komora:
Naší představou je, aby to v první polovině roku 2013 bylo minimálně několik desítek lékáren, kde tato služba bude plně funkční.

Jan ŠENKÝŘ, redaktor ČT:
Klíčové číslo se přitom člověk dozví během pár vteřin. Zachránit mu to může i roky života. Jan Šenkýř, Česká televize.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pacientů s cukrovkou neustále přibývá. Zatímco v roce 2005 se jich léčilo 739 tisíc, o 5 let později to bylo skoro o 70 tisíc víc. A diabetes ohrožuje stejnou měrou muže i ženy. Nejčastěji onemocní ti obézní, s postavou připomínající jablko, tady se silnou tukovou vrstvou na břiše a štíhlejšíma nohama. Dál ti, kdo se málo pohybují, nezdravě jedí a svou roli hraje i stres. Pětina pacientů se léčí jen úpravou jídelníčku a systematickým pohybem, což ale podle mnohých odborníků nestačí. Zhruba polovina diabetiků pak pravidelně užívá léky. Přes 16 procent nemocných si píchá inzulin a skoro 12 procent ho musí kombinovat ještě z dalšími medikamenty. Cukrovkářů ovšem přibývá i mezi dětmi. Naučit se nemoc zvládnout a překonat třeba potíže ve školní jídelně a hlavně nepochopení zdravých vrstevníků, jim pomáhají specializované tábory. Jeden takový právě probíhá ve Sněžném na Vysočině.

Radovan DANĚK, redaktor ČT, Vysočina:
Tenhle letní tábor se od ostatních odlišuje pouze tím, že tady dětem váží dietní jídla, učí je správnému dávkování inzulinu, nebo počítání glykemických jednotek. Nejmladší účastnici sedmileté Emě už ani nepřijde, že si musí i na táboře pětkrát denně píchat inzulin.

Ema KOMŮRKOVÁ, pacientka:
To mám od 3 let, tak jsem zvyklá, protože to je taková malá jehlička, takže se jí nebojím ani.

Radovan DANĚK, redaktor ČT, Vysočina:
Hlavním smyslem tábora je, že se nový malý cukrovkář setkávají se staršími a vyměńují si s nimi zkušenosti. Třeba sedmnáctiletý Josef všem menším názorně ukazuje, jaký je rozdíl mezi vpichováním inzulinu pomocí takzvaného pera a pomocí elektronické pumpy.

Josef KŘIVSKÝ, pacient:
I když by to trochu bolelo, tak to bolí vteřinu a pak mám na 3 dny úplně pokoj.

Iva MAREŠOVÁ, organizátorka tábora, Nemocnice Jihlava:
Většinou se na ně musí každej ohlížet nebo i se na ně někdy dívá skrz prsty, tady jsou si všichni stejně rovný.

Radovan DANĚK, redaktor ČT, Vysočina:
Na táboře si děti taky vyzkouší, jak si s cukrovku správně poradit v nejrůznějších krizových situacích. Radovan Daněk, Česká televize, Vysočina.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Cukrovku vnímá jako velký problém i Evropská unie, která jí zařadila mezi 4 nejvážnější nepřenosné chronické nemoci. Brusel vyzval všechny státy 27, aby přijaly akční plány, které mají epidemii diabetu zastavit.

Klíčová slova: