Co je těžší? Získat medaili nebo jet na vozíku po Praze?

04.02.2014 16:25

Praha – Pod Žižkovskou věží stojí podivná skupina lidí. Jedni na vozíčkách, další v tunikách a s břečťanovými věnci na hlavě. Koná se zde happeningový závod "Praha olympijská", který má upozornit na bariéry v ulicích a dopravních prostředcích.

Hlavním hostem akce je čerstvý medailista z letních olympijských her v Londýně, kajakář Vavřinec Hradilek. "S ježděním na vozítku zkušenosti nemám, ale docela se těším," říká a ještě neví, co ho čeká. "Tak kudy nejrychleji ke koni? Poraď Vávrovi," usmívá se organizátor a člen občanského sdružení Asistence Erik Čipera a obrací se na druhého sportovce, paralympionika Davida Drahoninského, který také přišel svou účastí přispět na zviditelnění happeningu.

"Doporučoval bych vám na Jiřího z Poděbrad a pak přímo dolů. A vzít si rukavice a přilbu." Přihlížející, ti na nohou i ti na vozíčcích, se smějí.
Praha bariérová

Vavřinec Hradilek statečně usedá do vozíku a mávnutí vlajky zahajuje závod, který připomíná zdlouhavou překážkovou dráhu. Vydáváme se společně z Žižkova směrem na Václavské náměstí. "Zaber!" ozývá se z hloučku přihlížejících. "Tady asi už potřebuju pomoct," obrací se Hradilek na asistentku, když ho v jízdě zastaví už poněkolikáté vysoký obrubník.

Další závažná překážka následuje vzápětí. Metro. Hradilek se nedůvěřivě dívá do hloubky pod sebou. Přijíždí k němu paralympionik Drahoninský a žertuje: "No tak to ne, tam dolů po schodech nejedu. Rozhodně nechci skončit na vozíku."

Vyrážíme k tramvajovému ostrůvku, opět bez nájezdu. Nemáme jak se na něj dostat, i kdyby všechny tramvaje byly nízkoprahové. Tak půjdeme a pojedeme dál bez městské hromadné dopravy až na Václavské náměstí.
Politik na vozíku

Politici se ale k celé situaci stavějí chladně a svou nabízenou pomoc podle Čipery odsouvají. Do vozíku dnes také usedl dobrovolně jediný senátor. Jiří Dienstbier se o akci dozvěděl na sociální síti Facebook "Vůbec to není legrace. Musím říct, že i na rovině je to pro netrénovaného člověka těžké, natož když narazí na překážku.

Potom má jiný pohled na lidi, kteří se takto pohybují výhradně," říká politik, který před chvílí z vozíčku vstal a v závodu dál pokračuje po svých.

Městské bariéry se netýkají jen handicapovaných, ale i starých lidí o berlích, nevidomých, maminek s kočárky nebo lidí se sádrou na noze. "Když si člověk zlomí nohu, hned pozná na vlastní kůži, jak se mu obtížně v městě pohybuje," komentuje problém učitelka Štěpána Vnoučková, která je na mateřské dovolené, přišla se na happening podívat a handicapované podpořit.
Nevrlí řidiči

Stojíme na červené pod stanicí Muzeum a zelený panáček se mihne jen na chvíli. Polovina vozíčkářů zůstává na druhé straně cesty, protože nedokáže sjet napoprvé z chodníku na přechod. Hradilek zůstal předními kolečky ve vozovce a kdyby neměl zdravé nohy, zpět by se nedostal. Řidiči jsou už netrpěliví. Nakonec statečně dojel až do cíle. "Myslím si, že je to nápaditá akce, která by mohla upozornit na to, že pro ně Praha není jednoduchá," říká. "Nejhorší je překonávání malých obrubníků, které, i když se tváří bezbariérově, nějakou bariéru mají," líčí své dnešní vozíkové zkušenosti v ulicích. "A ty rukavice jsou dobrý nápad!" dodává s úsměvem.
O jízdě na vozíku vypráví paralympijský lukostřelec David Drahoninský
V Pekingu jsou schody i rampa

Jaké sporty jste hrál před úrazem?

Hrál jsem jako každý malý kluk fotbal u nás na vesnici, hokejbal, potom mně učarovalo bojové umění. Bohužel ani jeden z těchto sportů na vozíku dělat nemohu. Ale jsem rád, že jsem si našel sport, který mě baví a pomohl mi k seberealizaci a ulehčil návrat mezi zdravé lidi. Můžu s nimi trénovat a sportovat a to mě neuvěřitelně posiluje a motivuje.

Jak vzpomínáte na bezbariérový Peking, kde jste na paralympiádě získal zlatou medaili?

Paralympiáda je svátek a organizátoři jsou si vědomi, že je to mediálně vidět. Když jsem přijel do Pekingu a viděl ten bezbariérový ráj... Přál bych to vidět všem vozíčkářům. Schody tam sice někde byly, ale vedle nich vždycky rampa. Když bylo potřeba, byl k dispozici bezplatně asistenti. Změnili kompletně infrastrukturu, tedy bezbariérová metra. Nemuseli jste si ráno plánovat, kterou trasou pojedete. Zažil jsem ale třeba i Berlín. A to je opravdu ráj.

Jak vnímáte pohyb po Praze?

Myslím si, že se to tady zlepšuje, ale mohlo by se zlepšovat víc a rychleji."

URL| http://www.denik.cz/praha/co-je-tezsi-ziskat-medaili-nebo-jet-na-voziku-...

Klíčová slova: