Chráněné dílně SteeLmet se daří. nezkazí to zákonodárci?

04.02.2014 17:04

 Mezi nejvýznamnější zaměstnavatele osob se zdravotním postižením ve Zlínském kraj patří společnost STEELMET, s. r. o., ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Zdravotně hendikepovaní zaměstnanci tam nalezli své uplatnění při ruční demontáži vyřazených elektrozařízení, ale i v administrativě. Podle předběžných výsledků loni firma zpracovala zhruba 2800 tun elektroodpadu. Nejvyšší podíl z tohoto množství tvoří vysloužilé televizory a PC monitory.  

Společnost se nepřímo podílí i na zpracovávání starých lednic, kde spolupracuje s firmou RUMPOL. Ta loni ve staroměstském areálu společnosti REC Group, do jejíž skupiny STEELMET patří, moderní technologií zlikvidovala 52 tisíc starých lednic, což odhadem znamená 2340 tun materiálu. Celkem tak loni ve Starém Městě zpracovali více než 5100 tun elektroodpadu.
Milan Bureš, jednatel společnosti STEELMET, spolu s kolegy z dalších chráněných dílen tohoto druhu po celé republice doufá, že zákonodárci už nebudou podmínky pro zaměstnávání zdravotně postižených dál »optimalizovat« a komplikovat. A že ponechají alespoň současný stav, aby mohla být v chráněné dílně zachována nynější zaměstnanost, podaří-li se udržet objem zakázek na dosavadní úrovni. »Jsem v tom mírný optimista. Kdyby se však podpora chráněných dílen měla ze strany státu dále snížit, nevyhnutelně by to vedlo k postupné náhradě stávajících zaměstnanců pracovníky bez zdravotního omezení. To bych však nepovažoval za šťastné řešení. Už teď je naše situace po ekonomické stránce hraniční,« varoval Milan Bureš.
Jednatel připomněl i zlepšení spolupráce společnosti STEELMET s úřady, obcemi a firmami v regionu. Je to díky tomu, že jedním z nových zaměstnanců byla obsazena pozice obchodního zástupce, který oslovuje nové partnery pro zpětný odběr elektroodpadu.

Foto: Chráněná dílna společnosti STEELMET na zpracování elektroodpadu.
FOTO: ARCHIV

Klíčová slova: