Božena Jirků: Konto BARIÉRY – 20 let proti bariérám

24.07.2014 9:25

Konto BARIÉRY letos pomáhá 20. rokem. Dvacet let rozděluje peníze na vozíky, sluchadla, plošiny, bezbariérové úpravy. Jednotlivým lidem, ale i školám, sportovním klubům, divadlům. Je to nejrozsáhlejší projekt Nadace Charty 77. Ta se od podpory disentu přeorientovala na podporu lidí s handicapem a toto téma již neopustila.

Dvacet let můžeme fungovat díky podpoře velkých firem a především desetitisíců obyčejných lidí, kteří nám každý měsíc pošlou příspěvek. Vědí, že jejich peníze se dostanou tam, kde je to opravdu potřeba. Stali jsme se opravdu lidovou nadací, s desítkami tisíc pravidelných dárců. V tom je naše síla, v tom jsme, zdá se, naprosto nepřekonatelní.
 
Za dvacet let práce projekt výrazně ovlivnil životy lidí se zdravotním postižením i činnost mnoha neziskových organizací. Projekt rozhodně nepřešlapuje na místě, neustále se vyvíjí, aktivně vyhledává nové oblasti, které je účelné finančně podpořit. Pomáháme lidem s handicapem v každodenním životě, v uskutečnění uměleckých či sportovních aktivit, nebo v tom, jak se společensky angažovat.
 
Poznali jsme, že největšími bariérami přestávají být ty schody u dveří, ale jsou jimi spíš bariéry v komunikaci, bariéry v myšlení, bariéry v přístupu. S postupem let jsme si ověřili, že pro lidi s handicapem, snad ještě víc než pro kohokoliv jiného, je nezbytný přístup k informačně komunikačním technologiím. V roce 1996 jsme proto společně s Microsoftem založili projekt Počítače proti bariérám. Už první cíl projektu byl ambiciózní - získat pro lidi s těžkým zdravotním handicapem nové pracovní uplatnění. Výsledky projektu dokazují, že počítač je vynikajícím prostředkem pro získávání nové kvalifikace a pracovního zařazení, zejména pro lidi po úrazech. Nadace pokračovala v rámci projektu ve zřizování počítačových učeben v dalších místech republiky, v podpoře rekvalifikačních kurzů, které v nich probíhají a ve zřizování a vybavování domácích počítačových pracovišť absolventům těchto kurzů, kteří získali nové pracovní zařazení. Finanční příspěvek poskytujeme i studentům středních a vysokých škol, kterým počítač výrazně pomáhá kompenzovat jejich postižení a usnadňuje jim tak studium.
 
V roce 2010 jsme se v rámci projektu Počítače proti bariérám stali jedním ze dvou českých partnerů mezinárodní neziskové organizace TechSoup Global se sídlem v San Franciscu. Posláním TechSoupu je umožnit každé neziskové organizaci na celém světě přístup k technologiím a znalostem, které jí umožní zcela využívat svůj potenciál. Hlavním finančním dárcem i největším softwarovým dárcovským partnerem je společnost Microsoft. V České republice je v tuto chvíli neziskovým organizacím k dispozici cenově dostupný software od společností Microsoft, SAP a Giftworks.
 
S šířením počítačové gramotnosti a zvyšováním kvalifikace souvisejí i naše aktivity na poli zaměstnávání lidí s handicapem. Zřídili jsme webový portál Burza práce, kde si lidé s postižením mohou sestavit životopis, nechat si poradit od odborníků a především najít práci díky inzerátům, které jsou na ně specializované. Zaměstnavatelé zde zase najdou šikovné zaměstnance. Pořádáme i Job Fairy – veletrhy, kde si lidé s postižením vymění své postřehy a zkušenosti s hledáním práce a působením v zaměstnání, zaměstnavatelé se dozví, že nemusí mít ze zaměstnání lidí s postižením obavy. 
 
S postupem let a demografickými údaji jsme dospěli k poznání, že musíme zaměřit pozornost na rozrůstající se skupinu seniorů a boření bariér v jejím rámci. Ta se mnohdy prolíná se skupinou lidí s handicapem. I tito lidé jsou ohroženi tím, že by mohli být osamělí, vyloučení z hlavního proudu společenských aktivit. A přitom toho mají tolik co říci. Chceme, aby byli aktivní, aby předávali své zkušenosti, zážitky, aby byli užiteční. V novém projektu SENSEN jim k tomu chceme dát příležitost. Prostřednictvím informačních technologií se mohou zapojit do pestrého programu, který jim nabídneme. Prostřednictvím našich projektů organizovaných SENSENem jako Národní kronika, Druhý život dětské knihy budou mít užitek i ostatní. Projektem SENSEN oslovujeme lidi, jimž není lhostejný život se všemi jeho problémy, otevřenými otázkami a velkými, nejen soukromými tématy. S takovými se chceme spojovat ve snaze bourat staré a mnohdy pevné bariéry a překonávat stereotypy. Zároveň se chceme vážně a dlouhodobě angažovat v úsilí o překonávání mezigeneračních překážek a pomocí tohoto projektu čelit i narůstajícím nedorozuměním, nepochopením a mýtům ve vztazích mezi seniory a zbytkem společnosti.