Bohuslava Sokolová: Počítač a já

23.03.2008 21:09

Účetnictví je jedno z mála povolání, které může vykonávat doma, aniž by svoje nemocné končetiny musela namáhat každý den cestou do zaměstnání. Může využít své vzdělání a ještě pomáhat druhým. Ale využívá internet ještě k ledačemus dalšímu.

Počítač se mi stal každodenním společníkem, život bez něho si již už nedovedu představit. Kdysi mi někdo napsal do památníku, že kniha je nejlepším přítelem, protože Tě nezradí a neopustí, tak jako kamarádi, přátelé...A byla to pravda. Knihy opravdu miluji a stejně tak jako počítač jsou věrní společníci..

Když se život s člověkem nemazlí a nastraží mu do cesty nevyléčitelnou nemoc, jsou tyto předměty opravdu neocenitelnou pomocí. Mají na vás vždy čas, neunavují je vaše chmurné nálady ani pocity bezmoci. Trpělivě s vámi snášejí všechno dobré i zlé a pomáhají překonávat každodenní životní problémy..

Počítač mi umožňuje být neustále v centru všeho dění. Pomáhá mi zajišťovat zábavu i obživu. Účetnictví bylo jedno z mála povolání, které mohu vykonávat doma, aniž bych svoje nemocné končetiny musela každý den namáhat cestou do zaměstnání. Mohu využít své vzdělání a cítit se ještě potřebná druhým.

Není žádný problém napsat dopis nebo vytvořit tabulku, aniž by nemocné ruce musely namáhavě ťukat do klávesnice psacího stroje, tak jako dříve. S moderní technikou se pracuje lehce a tiše.  

Díky internetu, který nás spojuje se světem, nacházím potřebné informace. Mohu se i zde dále vzdělávat, najít si zábavu, přečíst tisk, nové zpravodajství, vybrat fotografie, připojit videokameru atd.
Nemalou mírou přispívá k radostem každodenního života i e-mailová pošta. Je to příjemný pocit pustit počítač a vidět, že si na vás někdo z kamarádů vzpomněl a poslal pozdrav ve formě obrázků z různých kontinentů, krajinek. Podle receptů můžete upéct, uvařit a dokonce i nakoupit, aniž byste opustili teplo rodinného krbu.. Obdržíte zaručené poselství, které vám jistě přinese štěstí, pokud odešlete dál apod.. Některé věci je sice nutno brát s nadhledem, pokud nechci, nikdo mě nenutí zprávy číst, dají se vymazat, uložit, přeposlat.

Mohou někomu dalšímu udělat radost nebo jej v opačném případě naštvat, ale i takový je život. Nikdy se nedá zavděčit každému, ale každý kdo chce, má možnost si najít to, co jej zajímá.
A proto díky moderní technice můžeme být v obraze, každý má možnost si zde najít to, co jej zajímá. Další předností je to, že svým koníčkem nerušíte ostatní, dají se ztišit reproduktory a pak můžete v tichosti sledovat monitor, který nám nabízí nevyčerpatelné možnosti.

Další z vymožeností výpočetní techniky je v současné době používání Skype a webových kamer. Zmáčknutím tlačítka můžete zdarma hovořit s přáteli, svěřit se ze svými radostmi i trápením, popř. chatovat. Máte možnost své přátele vidět na monitoru. A když nás zábava omrzí, stačí jen kliknout.
Pokrok se nedá zastavit. Dnešní doba nám nabízí široké možnosti uplatnění v této  oblasti. Proto všem handicapovaným občanům mohu jen doporučit jít s dobou a nebát se moderní techniky.